Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin: Sharding geliyor

Vitalik Buterin, Ethereum'un ölçeklenebilirlik problemini çözmeyi hedefleyen ve Ethereum'da işlem hızı ile kapasiteyi oldukça artırması beklenen 'sharding' teknolojisiyle ilgili yeni bir güncelleme yayınladı.

Ethereum’da işlem miktarı son birkaç yılda önemli ölçüde arttı ve bu da işlem ücretlerinin yükselmesi sonucunu doğurdu. Aynı zamanda işlem miktarının çokluğu, ağ üzerin ara sıra tıkanıklık da yarattı.

Bundan 2.5 ay önce Ethereum‘un ‘sharding’ adı verilen ve ağı ölçeklendirmeyi amaçlayan bir teknoloji üzerinde çalıştığını bildirmiştik. Sharding, Ethereum blok zincirini paralel bir şekilde işlem yapabilen daha küçük bölümlere ayırmayı hedefleyen bir kavram. Başka bir deyişle, işlemlerin verimi ve kapasitesi sharding ile eskisinden çok daha iyi olacak.

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, kişisel Twitter hesabından ‘Sharding geliyor’ ifadeleriyle bu ölçeklendirme çözümünün Ethereum’un ana zincirine nasıl entegre edilebileceğini kanıtlayan yeni bir kavram kanıtı yayınladı.

Buterin, sharding özelliklerinin hala geliştirilme aşamasında olduğunu belirtti fakat son güncelleme, ekibin proje kapsamında önemli bir yol kat ettiğini gösteriyor.

Ölçeklendirme problemi beklenenden daha çabuk çözülebilir

Ethereum’a eşik atlatacak teknoloji gözüyle bakılan sharding ile ilgili son güncelleme, hala devam eden ölçeklenebilirlik sorunlarının beklenenden daha çabuk çözüleceğine dair bir işaret olarak görülebilir.

Buterin ayrıca geçtiğimiz Mart ayında akıllı kontrat projesi Plasma için de yeni bir ölçeklendirme çözümü duyurumuştu.

→ ETHEREUM İÇİN CESUR TAHMİN: YIL SONUNDA 3-4 BİN DOLAR

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl