Ether arzının yüzde 25’inden fazlası ağda stake ediliyor

1.5 sene önce Hisse Kanıtı sistemine geçen Ethereum'da stake edilen Ether oranı toplam arzın yüzde 25'ini de aştı. Shapella güncellemesi sonrası %8.6'ya kadar yükselen stake ödülleri de, bu dönemde %4'e kadar indi.

2022’nin eylül ayında uzun süreli bir beklemeden sonra Hisse Kanıtı (PoS) sistemine geçen Ethereum ağında stake edilen Ether’lerin oranı ilk kez %25’i geçti. ABD medyasından The Block’un araştırmasına göre stake için bekleyen Ether’ler de eklendiğinde oran %25’i aşmış oluyor.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz sene nisan ayında gerçekleşen Shapella güncellemesinin ardından kullanıcılar kilitli olan Ether’lerini sistemden çıkarma hakkına sahip olmuşlardı. İlk etapta birçok kullanıcı stake’ten çıkış yapsa da, daha sonra yeniden talep artmıştı.

Faiz azaldı

Staking’e olan talebin artmasıyla ise verilen faiz oranında ciddi bir azalma oldu. Shapella sonrası gelen çekimlerle artan faiz %8.6’ya kadar çıkmıştı. Bu durum ilginin artmasıyla %4’e kadar düştü.

Ether stake’inde en büyük Lido

Bilindiği üzere likit stake protokolü olan Lido’nun doğrulayıcıları, stake edilen ETH’lerin yüzde 31 gibi büyük bir bölümünü oluşturuyor. Hatta bu durum bazı çevreler tarafından Ethereum’un merkeziyetsizliğine zarar verebilecek bir gerekçe olarak da görülüyor.

Lido’nun ardından ise Coinbase borsası ikinci sırada geliyor. Coinbase’in burada sahip olduğu oran ise %14…

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl