Doğrulayıcıların Ether çekmesine bir adım kaldı: Test ağı gerçekleştirildi

Ethereum'da doğrulayıcıların Ether'lerini çekebilmelerine olanak tanıyacak sisteme geçilmeden önce vâr olan son deneme Shapella hard fork'u Goerli test ağında gerçekleştirildi.

Ethereum’da heyecanla beklenen Shapella sert çatallanması Goerli test ağında gerçekleştirildi. Bu hard fork, Ethereum doğrulayıcılarının stake edilen kilitli Ether’lerini bozma hakkına sahip olacakları dönemden önceki son deneme olarak kabul ediliyor.

Ethereum’un baş geliştiricilerinden olan ve birçok konuda bilgi vermesiyle bilinen Tim Beiko, sert çatallanma esnasında bazı sorunlar yaşandığını belirtti. Beiko, bazı test ağı validatörlerinin, Goerli fork’undan önce istemci yazılımlarını güncellememeleri sebebiyle yatırma işlemleri sürecinin, beklendiği kadar kolay tamamlanmadığını dile getirdi.

Beiko, Goerli Ether’inin değersiz kabul edilmesi nedeniyle, doğrulayıcıların güncelleme yapma konusunda isteksiz olmalarını da sorunlardan biri olarak gösterdi. Baş geliştirici, buna rağmen Ethereum ana ağındaki çatallanma öncesinde gerekli olan ayarlamaların  yapılacağına inandığını söyledi.

Bilindiği üzere Shapella güncellemesi 5 farklı geliştirme teklifinden (EIP) oluşuyor ancak burada EIP-4895 açık ara en çok tercih edilen teklif olarak ön plâna çıkıyor.

Shapella’nın, Ethereum ana ağında hazır olması için nisan ayı başı hedef gösteriliyor. Bundan hemen önce ise, güncelleme için Sepolia ve Goerli test ağlarındaki bazı gecikmelerin de tamamlanması gerekiyor.

Ethereum Beacon Chain üzerinde şu anda yaklaşık yaklaşık 30 milyar dolar değerde 17.6 milyon adet Ether stake ediliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl