Coinbase’de %6’ya varan oranla Ethereum staking’i başlatıldı

ethereum-eth

Hafta içi Nasdaq borsasında listelenmeye başlayan ve tüm dünyanın kripto paralara olan ilgisini daha da artıran Coinbase borsası, elinde Ethereum bulunduran kullanıcıların ödül kazanmaya başlayabileceğini açıkladı.

Borsa bir süre önce Ethereum 2.0 için ‘staking’ hizmetini duyurmuş ve bekleme listelerini açarak kayıt almaya başlamıştı. Bekleme listelerinden kullanıcıların kabul edilmeye başlamasıyla birlikte Coinbase müşterileri ellerindeki Ethereum’ları kilitleyerek yıllık yüzde 6 faiz kazanmaya başlayabilecekler.

Borsa bekleme listelerinden çıkanların yerine daha sonra yeni kontenjanlar açarak bu sayının artmasını sağlayacak.

Bilindiği üzere Ethereum, iş kanıtı (proof of work) ağından, hisse kanıtı (proof of stake) ağına geçecek. Böylece artık kullanıcıların, ağın devamını sağlamak için karmaşık matematik problemlerini çözerek yeni bloklar oluşturup madencilik ödülü kazanmak yerine, sisteme ETH koymaları yeterli olacak. Bu durumla beraber özellikle talebin ciddi şekilde arttığı DeFi işlemlerinde yaşanan tıkanıklıkların ve yüksek işlem ücretlerinin de önüne geçilmiş olacak.

Hisse kanıtı’nda madencilerin yerine doğrulayıcılar bulunuyor ve onların yeni bloklar yaratıp sistemi güvenli kılması için, yani Eth2 düğümü çalıştırmaları için, 32 ETH kilitlemeleri gerekiyor. Ancak burada Coinbase borsası müşterilerinin fonlarını bir havuzda toplayarak onların yerine düğümleri çalıştıracak.

Borsadan yapılan açıklamada ayrıca, kilitlenen Ethereum’ların gönderilme, satılma ya da trade yapılması gibi bir durumunun söz konusu olmadığı ancak ileriki aylarda stake edilen ETH’lerin trade yapılabileceği seçeneklerin de sunulacağı belirtildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl