JPMorgan’dan Ethereum analizi: Daha fazla merkezileşti

Geçtiğimiz haftalarda Ethereum hakkında "Ağ aktivitesindeki gidişat hayal kırıklığı yarattı" diyen JPMorgan analistleri en büyük ikinci kripto para hakkında bir eleştirel rapor daha yayımladılar. Staking'deki artışın Ethereum'a bir bedeli olduğu belirtilen raporda, "Ağ daha da merkezileşti" denildi.

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan JPMorgan, Ethereum hakkında bir rapor daha yazdı. Bankanın, artık kripto camiası tarafından da bilinen baş analisti Nikolaos Panigirtzoglou imzasıyla çıkan raporda, Ethereum ağının, “proof of stake” sistemine geçtikten sonra daha da merkezileştiği ifade edildi.

“Topluluk merkeziyetsiz staking platformlarına kayıyor”

PoS’e geçmenin staking’de artış getirdiği ancak bunun bir bedeli olduğu yazılan raporda şu ifadeler kullanıldı:

Merge ve Şangay güncellemelerinin Ethereum’a bir bedeli oldu. Ağ daha da merkezileşti. Toplam staking getirisi düştü. Topluluğun büyük kısmı, merkezi likit staking platformlarından uzaklaştı ve Lido başta olmak üzere diğer merkeziyetsiz likit staking alanlarını tercih etti”

“Lido, merkezileşmenin önüne geçmek istiyor”

Lido’nun sisteme her geçen gün daha fazla nod operatörü eklediği ve böylece merkezileşmenin önüne geçmek istediği belirtilen raporun ilgili kısmında şöyle denildi:

“Lido, stake edilen Ether’lerin tek bir yerden kontrol edilmesini önlemek ve böylece merkezileşmenin önüne geçmek için son dönemde daha fazla nod operatörü ekliyordu. Ethereum’da belli sayıda likidite sağlayıcısının olması, merkezileşme açısından hala risk yaratıyor. Küçük bir grubun kendi çıkarları için hareket etmesi ya da saldırıların hedefinin belli olması gibi tehlikeler mevcut…”

Raporda ayrıca staking’deki artışın da Ethereum’un çekiciliğini getiri anlamında azalttığı ve yatırımcıların daha çekici gözüken geleneksel varlıklara doğru geçiş yaptığı da yazıldı.

Ethereum’daki Şangay güncellemesinin ardından toplam staking getirisi %7.3’ten %5.5’e düşmüştü.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl