Ethereum Devcon’da “SUAVE” heyecanı

Ethereum'da MEV'nin olumsuz ağ etkilerini azaltmayı amaçlayan araştırma ve geliştirme ekibi Flashbots, bu yıl Kolombiya'nın başkenti Bogota'da düzenlenen Devcon'da SUAVE'yi duyurdu. SUAVE, MEV kaynaklı merkezileşme ve sansür konusunu çözmeyi hedefliyor.

  • Flashbots, SUAVE kodu ile MEV kaynaklı merkezileşme ve sansür konusunu çözmeyi hedefliyor.
  • Önümüzdeki günlerde SUAVE hakkında daha fazla ayrıntı paylaşılacak.
  • SUAVE hala üzerinde çalışmalar yapılan bir yenilik.

Devcon Bogota’nın son gününde Flashbots’un kurucularından Philip Daian da sahnedeydi. “MEV for the Next Billion: It’s Time to Get Serious…” isimli 30 dakikalık bir sunum gerçekleştiren Philip, Ethereum blok zinciri için MEV kaynaklı araştırma ve geliştirme yapan Flashbots’un yeni bir teknoloji üzerinde çalıştığını paylaştı.

Sunumunun içeriği MEV’nin merkezileştirici etkilerinden kaçınmak için bir yol haritası üzerineydi: Yapılan yoğun araştırma ve endüstri ilgisi karşısında MEV’nin kökeninin arkasındaki nedenlerle tekrardan ele alarak PBS, MEV etiği, “adil sipariş”, kriptografi vb. konuların neden L1’in ademi merkeziyetçiliği ve UX’i için kilit önem taşıdığının açıkladı.

Ethereum için son derece önemli olan geliştirici konferansı Devcon VI’da Flashbots sansür sorununu da anlatan Philip, yeni “SUAVE” adlı kodu duyurdu.

Philip’in açıklamalarına göre tamamen açık kaynak kodlu ve EVM uyumlu olan SUAVE, birden çok blok zincirinde desteklenirken, kullanıcılar ve cüzdanlar için kârı en üst düzeye çıkaracak.

Açıklamalarında, daha merkeziyetsiz, Rollup dostu bir SUAVE yazılımı ile Ethereum’da MEV kaynaklı merkezileşme ve sansür endişelerini gidereceklerini söyledi. Duyuru hakkında daha fazla detay gelecek haftalarda açıklanacak.

Öte yandan Flashbots’un strateji direktörü Hasu, “SUAVE” protokolünün, özellikle açık kaynaklı olacağını vurgulayıp herkesi araştırma ve geliştirmeye davet etti. Bu sayede blok oluşturma sürecini kademeli olarak merkezden uzaklaştırmayı hedeflendiğini duyuruldu.

MEV (Maximal Extractable Value) nedir?

Maksimal çıkarılabilir değer (MEV), bir bloktaki işlemlerin sırasını dahil ederek, hariç tutarak ve değiştirerek standart blok ödülü ve gaz ücretlerinin üstünde elde edilebilecek maksimum kârı ifade eder.

Flashbots nedir?

MEV tekniklerinin Ethereum gibi blok zincirleri üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için çalışan bir araştırma ve geliştirme kuruluşudur.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl