9 bin dolarlık Ether’i “yanlışlıkla” 100 yıllığına kilitledi

Ethereum testnetinde deneme fonlarını kullandığını düşünen bir geliştirici kendi ifadesine göre yaklaşık 9 bin dolarlık Ether'ini yanlışlıkla 100 yıllığına kilitledi. Uzmanlar ise test token'ının sert şekilde yükselmesine neden olan bu durumun, bilerek yapılan bir hamle olduğunu iddia ediyorlar.

Kripto para dünyasında her gün garip ve ilginç bir hikaye yaşanıyor. Son olarak 4chan adlı forumda kendi test token’ını deneyen bir geliştirici, yanlışlıkla 5 Ether’ini 100 yıllığına kilitlediğini söyledi.

6 milyon dolarlık piyasa değerine ulaştı

Geliştirici ve onunla birlikte çalışan kişilerin mesajlarına göre Ethereum testnetinde deneme token’larını kullandıklarını düşünen bu kişi, istemeden 5 Ether’i kilitledi. Bu kilitlemenin ardından ise test token’ı 6 milyon dolarlık piyasa değerine ulaştı. Sert yükselişin ardından ise %70’lik düşüş geldi. 0.006 dolara çıkan fiyat kısa sürede 0.001 dolara kadar indi.

31 Aralık 2123 tarihini ayarladı

Deneme token’ı yaratma adımı bir kullanıcının forumda bir paylaşım yapmasıyla başladı. İlk ERC-20 deneme token’ını yaratacağını söyleyen bu kişi, paylaşımından kısa süre sonra Ethereum ana ağında TEST adında bir token yarattı. Daha sonra Uniswap üzerinden 5 Ether ile bir milyar adet TEST token’lık likidite eklemesi yapan geliştirici, 70 bin 700 adet likidite sağlama ödülü olan token kazandı. UNCX Network protokolünü kullanarak bu token’ları kilitleyen kişi, kilit süresini de 31 Aralık 2123 tarihi olarak ayarladı.

Kilitleme sonucunda bu tarihe kadar bu token’lara ulaşılamayacak. Dolayısıyla token’lar kullanılarak Ether’ler de geri alınamayacak.

Forumda, bunun bir Ethereum test ağı olmasından ötürü token’lara bağlantı bulunduğunu belirten geliştiriciye ise diğer kullanıcılar ağın testnet olmadığını, ana ağ olduğu bilgisini verdiler.

“Bilerek yapılmış olabilir”

Kripto uzmanları ise 4chan adlı forumda birçok konunun doğruluğunun teyide muhtaç olduğunu ve bu hareketlerin de şüphe uyandırdığını söylediler. Özellikle işlemlerin ekran görüntüleri sosyal medyada yayılırken, birçok kişi bunun ilgi çekmek ve fiyatı anlık olarak yükseltmek için yapılmış bir hareket olabileceğini belirttiler.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl