En büyük Ethereum havuzundan Tornado Cash’e sansür

Ethereum madenciliğinde yüzde 30’a yakın pay sahibi olan en büyük Ethereum havuzu Ethermine, Tornado Cash işlemlerini engellemeye başladı. Havuzun bir haftadır gizlilik sağlayan bu protokolden gelen işlemleri bloklara dahil etmediği bildirildi.

Geçtiğimiz haftalarda ABD, Tornado Cash’i yaptırım listesine almıştı. Bu karar, herhangi bir ABD’li kişi veya kurumun Tornado Cash’i kullanmasının yasaklandığı, yasağa uyulmadığı takdirde yaptırımlarla karşı karşıya kalınacağı anlamına geliyordu. Kararın ardından bazı protokoller Tornado Cash kullanan adresleri engellemeye başlamıştı. Bu durum, yeni bir merkeziyetsizlik tartışmasına yol açtı.

Ethereum madencilik havuzu Ethermine, Tornado Cash işlemlerini artık bloklara dahil etmiyor. Kaynak: Twitter/@takenstheorem

Öte yandan Ethermine, 15 Eylül’de gerçekleşmesi beklenen Ethereum’un PoW’dan PoS’a geçişi sonrasında PoW madenciliğini desteklemeyi bırakacağını da açıkladı.

Son olarak Ethermine’ın ardından yüzde 13’lük hash rate payı ile en büyük ikinci havuz f2pool ise Tornado Cash işlemlerini henüz sansürlemedi.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl