Ethereum araştırmacısı FBI tarafından tutuklandı

Ethereum Vakfı'nda aktif olarak çalışan 36 yaşındaki araştırmacı Virgil Griffith'in Kuzey Kore'ye yaptırımdan kaçınmasına yardımcı olacak şekilde yüksek düzeyde teknik bilgiler sağladığı iddiasıyla Los Angeles Havalimanı'nda FBI tarafından tutuklandığı bildiriliyor.

ABD New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi ve FBI, yaptırımlardan kaçınmak amacıyla kripto para ve Blockchain teknolojisini kullanma konusunda sunum yapmak ve teknik tavsiyelerde bulunmak için Kuzey Kore’ye seyahat eden Virgil Griffith’in tutuklandığını duyurdu. Griffith, ABD yaptırım yasalarını ihlal etmekle suçlanıyor.

New York Güney Bölge Savcısı Geoffrey S. Berman, “Virgil Griffith’in para aklama ve yaptırımlarından kaçınmakta kullanılabileceğini bilerek Kuzey Kore’ye yüksek düzeyde teknik bilgi sağladığı iddia ediliyor. Griffith bu yolla hem Kongre hem de devlet başkanının Kuzey Kore’nin tehlikeli rejimine karşı uyguladığı yaptırımları tehlikeye attı.” ifadelerini kullandı.

LinkedIn profiline göre Griffith, hâlen Ethereum Vakfı’nda araştırmacı bilim adamı olarak çalışıyor.

ABD’li yetkililer, 36 yaşındaki Griffith’in ABD Dışişleri Bakanlığı’nın seyahat izni vermemesine karşın Pyongyang Blockchain ve Kripto Para Konferansı’na katılmak üzere Nisan ayında Kuzey Kore’ye gittiğini iddia ediyor. Griffith’in seyahat yasağını aşmak için Kuzey Kore’ye Çin üzerinden geçiş yaptığı belirtiliyor.

Virgil Griffith

Kripto para ve Blockchain konularında Kuzey Kore’ye değerli bilgiler sağladığı öne sürülen Griffith’in konferansın ardından Kuzey ve Güney Kore arasında kripto para değişimini kolaylaştırmak için planlar oluşturmaya başladığı söyleniyor.

Griffith, en fazla 20 yıl hapis gerektiren Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı ihlal etmek için komplo kurmak suçlamasıyla suçlanıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl