Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Venezuela’dan dev adım: Ethereum üzerinde merkeziyetsiz borsa

Bitcoin ve Ethereum'u rezerv para birimlerine alıp almamayı tartışan Venezula'dan yeni bir kripto para hamlesi daha geldi. Ethereum üzerinde kurulması planlanan borsada geleneksel varlıkların tokenize ürünleri alınıp satılabilecek.

ABD yaptırımları başta olmak üzere birçok sebepten ağır ekonomik sorunlar yaşayan Venezuela, bu durumun üstesinden gelebilmek için teknoloji ve kripto para yatırımlarına devam ediyor.

Petrol dışında büyük bir üretimi olmadığı için ABD’nin hamleleriyle bu durumu avantaja çeviremeyen Güney Amerika ülkesi son dönemde Bitcoin ve Ethereum’u rezerv para birimleri arasına almayı tartışıyordu. Maduro’dan şimdi ise Ethereum üzerinde çalışan bir borsa hamlesi geldi. Devlet başkanı Maduro dün yaptığı açıklamada “Ulusal Kalkınma ve Abluka Karşıtı” planının devreye sokulduğunu belirtti. Kalkınma planının ana hatları Obama ve Trump döneminde Venezuela’ya karşı uygulanan yaptırım politikalarından sıyrılıp ülke ekonomisini canlandırmak.

Sadece Petro yok!

Maduro aynı zamanda Venezuela’nın egemenliğini koruması için kripto para kullanımının önemli olduğunu ve burada sadece Petro’dan bahsetmediğini de söyledi:

“Yaptırım karşıtı bu yasa, Petro ve diğer kripto para birimlerinin iç ve dış ticarette kullanımına izin veriyor. Böylece devlet destekli ya da özel fark etmeksizin tüm kripto paralar kullanılabilecek”

Bu açıklamanın ardından ise Venezuela’nın yeni “Merkezi Olmayan Borsası” kuruldu. Borsa, Venezuela’nın otoriter yapısına rağmen mevcut yasal çerçeve içinde merkezsiz kalacak.

Hükümet, tüm sözleşmelerin ve protokollerin halka açık ve denetlenebilir olduğunu aynı zamanda katılımcıların kendi şifrelerine ve token’larına sahip olacaklarını belirtiyor.

ERC 223 VE ERC 721 token’ları…

Borsa, trader’ların, geleneksel varlıkların ERC 223 sözleşmeleri biçimindeki (ERC20’ye bir alternatif) token’larını ve ERC721 token’larını (özgün token’ar) alıp satabilecekleri Ethereum üzerinde çalışan bir DeFi platformu… Bunun yapılmasının sebebi ise merkezsiz bir borsanın “en azından görünüşte” oluşturulabilmesi.

“Çiftlik bank” sistemde olmayacak

Bu sayede, yatırımcılar merkezi olmayan borsada türevlerin, emtiaların, gayrimenkullerin, hisse senetlerinin, ETF’lerin ve tahvillerin alım satımını yapabilecekler. Ancak komik yiyecek isimleri, tuhaf kripto para birimleri veya gelir/getiri hasadı token’ları sistemde olmayacak.

Venezuela hükumeti tüm kriptoları istediğini belirtse de platform yalnızca geleneksel varlıkların ticaretine (tokenize edilmiş) izin veriyor.

Projenin liderlerinden Manuel Aaron Fajardo García, konuyla ilgili verdiği bilgide borsanın geleneksel sistemden bağımsız hareket edeceğini ve eşler arası ikincil bir pazara sahip olacağını söyledi.

Uzun süredir kripto paraları ve onun getirdiği teknolojileri tartışan Venezuela’nın bu hamlesinin, ülke ekonomisine bu şekilde bir destek mi, yoksa dış yatırımın “arka kapıdan” ülkeye girişini sağlamak için mi olduğu konusu ise henüz cevapsız…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl