Ethereum kurucusu Buterin: zk-SNARK’ların önemi büyük olacak

Ethereum'un kurucu ortağı Vitalik Buterin, EDCON'da yaptığı konuşmada, "zk-SNARK'lar, önümüzdeki 10 yıl içerisinde blok zincirleri kadar önemli olacaklar." dedi.

Bu sene Karadağ’da düzenlenen Ethereum geliştirici konferansı EDCON, üçüncü gününe girdi. 19 Mayıs’ta başlayan ve 23 Mayıs’a kadar sürecek olan etkinliğin ikinci gününde sahneye Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin çıktı.

Buterin, “Ethereum’un üç büyük teknik zorluğu: Ölçeklenebilirlik, gizlilik ve kullanıcı güvenliği” başlıklı konuşmasında, zk-SNARK’lara* değindi. Kurucu ortak, “zk-SNARK’lar, önümüzdeki 10 yıl içerisinde blok zincirleri kadar önemli olacaklar.” dedi.

Buterin, 2021 yılındaki bir blog yazısında da zk-SNARK’ların ölçeklenebilirlik ve gizlilik probleminin üstesinden gelmeyi sağlayabileceğini öne sürmüştü.

EDCON, Ethereum ve blok zinciri topluluklarının en büyük buluşmalarından biri. Konferans, 2017’de Paris, 2018’de Toronto, 2019’da Sidney, 2020-21’de çevrim içi olarak ve 2022’de ise San Francisco’da düzenlenmişti. Bu yıl konuşmacı olarak Vitalik Buterin, Tim Beiko, Skylar Weaver, Balaji Srinivasan dahil, 50’den fazla isim katılım sağladı. EDCON, bugüne kadar düzenlenen 7 etkinlikte toplamda 100 bini aşkın katılımcıyı ağırladı.

*zk-SNARK, daha fazla bilgi vermeden bir şeyin doğru olduğunu kanıtlamaya yarayan güçlü bir şifreleme teknolojisi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl