Ethereum’da güncellenmeyen node yazılımı zincir bölünmesine yol açtı

ethereum-eth

Ethereum’da bazı doğrulayıcıların (node’lar) yazılımlarını güncellememesi nedeniyle bir zincir bölünmesi meydana geldiği bildiriliyor.

Ethereum istemcilerinden Geth’in eski sürümlerinde oluşan hatadan ötürü, bu sürümleri kullanan doğrulayıcılar ağdan ayrıldı.

Geth’in resmi Twitter hesabından 18 Ağustos’ta önem derecesi yüksek bir güvenlik sorunu için bir düzeltme yayınlanacağı açıklanmış, kullanıcılardan yazılımlarını 24 Ağustos’ta gelecek olan sürüme güncellemeleri istenmişti. Bugün TSİ akşam saatlerinde yapılan açıklamada ise, doğrulayıcıların çoğu yeni sürüme geçmeyince Ethereum ana ağında bir zincir bölünmesi gerçekleştiği bildirildi. Açıklamada, doğrulayıcılardan acil olarak yazılımlarını güncellemeleri istendi.

Söz konusu problem, Geth’in 1.10.7 ve daha eski sürümlerini etkiliyor. Ethernodes verilerine göre ise tüm Ethereum node’larının yüzde 75’i Geth kullanıyor ve bunların yüzde 70’i ise eski versiyonları çalıştırıyor.

Ethernodes verilerine göre, 1.10.7 ve daha eski sürümü çalıştıran node’lar, Geth kullanan tüm node’ların yüzde 70’i

Öte yandan Ethereum’da bu problem ilk defa yaşanmıyor. Kasım ayında da Geth sürümünün node’lar tarafından güncellenmemesi nedeniyle benzer bir sorun yaşanmıştı. Kripto para borsaları sorundan ötürü, ETH ve ERC-20 token’ları için para çekme işlemlerini askıya almıştı.

Yaşanan problemden Ether fiyatı ise pek etkilenmemiş görünüyor. ETH, TSİ 18.30’da 3 bin 230 dolardan işlem görüyor.

Endişe edilmeli mi?

Geth programcısı M H Swende’ye göre Ethereum için şu anda endişe edilecek bir durum yok. Swende, madencilerin çoğunun yazılımlarını güncellediğini ve doğru olan zincirin en uzun zincir olduğunu ifade etti.

Güncelleme 19.45: Haberin ilk versiyonunda yer alan Geth’in hatalı sürüm bilgileri ve node’ların yüzdesel olarak kaçının eski versiyonları çalıştırdığı bilgisi güncellendi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl