Ethereum’da Merge için 19 Eylül işaret edildi, fiyat hareketlendi

Ethereum geliştiricileri, düzenledikleri bir toplantıda yatırımcılar ve kullanıcılar tarafından heyecanla beklenen "Merge", bir başka deyişle "Birleşim" için 19 Eylül tarihini işaret ettiler. Bu tarih güncelleme için kesin bir gün olarak belirlenmese de, yol haritası şeklinde önplâna çıkarıldı. Gelişmenin ardından Ethereum'da da %12'lik bir artış yaşandı.

Ethereum fiyatı son 24 saatte %12’den fazla bir artış gösterdi ve 1200 doların da üzerine çıkmayı başardı. Bu fiyat artışının arkasında ise Ethereum geliştiricilerinin dün yaptığı toplantı ve burada açıklanan yol haritası gösteriliyor.

Geliştiriciler Beiko’nun teklifine itiraz etmedi

Merge yani Birleşim öncesi atılması gereken adımların tartışıldığı toplantıda, Ethereum Vakfı’ndan Tim Beiko 19 Eylül tarihini hedef gün olarak gösterdi. Ethereum geliştiricileri arasındaki toplantıları düzenleyen ve önemli güncelleme süreçleriyle ilgili bilgiler veren Beiko’nun bu teklifine ise herhangi bir itiraz gelmedi.

Twitter’da superphiz.eth olarak bilinen Ethereum geliştiricisi ise, kararların heyecan verici olduğunu ancak bu günü kesin bir tarihten çok, bir yol haritası ve plânlama olarak görmek gerektiğini belirtti.

Hatırlanacağı üzere yıllardır ertelenen Merge için Vitalik Buterin de, yaz aylarını işaret etmiş ancak çeşitli gecikmelerin olması durumunda güncellemenin Ekim hatta Kasım ayına ertelenebileceğini belirtmişti.

Fiyat ve kilitli varlık değeri arttı

Öte yandan bu gelişmeler Ethereum fiyatında ve merkeziyetsiz finans uygulamalarının kullanımında da artış getirdi. En büyük ikinci kripto para, piyasadaki genel yükselişten de güç alarak 1200 doların üzerine çıkmayı başarırken, Ethereum üzerinde çalışan DeFi uygulamalarındaki kilitli varlık değeri de 47.7 milyar doların üzerine çıktı. Toplam kilitli varlık değeri de 76 milyar doların üzerinde bulunuyor.

“Geliştiriciler baskı altında”

Öte yandan Tim Beiko, geliştiricilerin Birleşim konusunda baskı altında olmadığı konusunda yapılan yorumlara itraz etti ve şu ifadeleri kullandı:

“Son toplantıda, bana özel olarak Birleşim konusunda geliştiricilerin büyük stres altında oldukları söylendi. Herkesin acele etmek gerekiyormuş gibi bir düşüncesi var. Fazla baskı ekipleri hata yapmaya ya da verdikleri hatalı kararlardan daha kötülerini vermeye iter. Böyle bir durumun içerisinde olmak istemiyoruz”

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz ay da “Gri buzul” güncellemesiyle birlikte “zorluk bombası” ertelenmişti. Zorluk bombası, Ethereum’da PoW madenciliği yapanların, PoS geçişini engellemeye yönelik adımlarına karşı çıkmak ve madencilik hesaplamalarını daha da zorlaştırarak, İş Kanıtı madenciliğini yapılamaz hale getirmek amacını güdüyor. 30 Haziran’DA, PoS geçişinin Eylül ortasına kadar yapılamayacağı düşünülerek, zorluk bombası 100 gün daha uzatılmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl