Ethereum’da Merge ile ilgili doğru bilinen 8 yanlış

Ethereum ağında yıllardır heyecanla beklenen Merge yani Birleşme güncellemesinde sona gelinirken Ethereum.org ise bu konuda "doğru bilinen yanlışlar"ı paylaştı. İşlem ücretlerinde azalma, işlem hızının artması ve stake oranları gibi doğru olduğu düşünülen yanlışlar 8 maddede toplanırken, doğrular da detaylı şekilde yazıldı.

Ethereum.org, Eylül ayında gerçekleşmesi beklenen Merge güncellemesi konusunda önemli noktalara değinen bir açıklama yazısı yayımladı. Merge güncellemesi sonrası işlem ücretlerinde azalma ya da sistemin yavaşlaması veya kesintiye uğraması gibi durumların söz konusu olmadığı belirtilen 8 madde şu şekilde:

1) Yanlış bilinen konu: Ethereum nodu olmak için 32 ETH gerekir

Doğrusu: Herkes Ethereum nodu olabilir ve bunun için 32 ETH gerekmez. Merge’den önce de gerekmiyordu, sonra da gerekmeyecek. Ethereum nodlarının iki çeşidi bulunur. Blok üretenler ve üretmeyenler. Blok üretenler toplam nod sayısının küçük bir oranına tekabül eder. Bu kategori, PoW sistemindeki madenci nodlar ve PoS sistemindeki doğrulayıcı nodları içerir. Bu kategori, bir sonraki bloğu yaratma ve protokol ödülleri kazanma özelliği karşılığında ekonomik kaynakların (proof-of-work’de GPU gücü veya Proof-of-stake’de stake edilen ETH gibi…) ortaya konulmasını sağlar. Çoğunluğa sahip olan ağdaki diğer nodların ise bu tür ekonomik yatırımlar yapmasına gerek yoktur. Bu nodlar blok yaratmazlar ancak ağın güvenliğini sağlamada kritik bir rol oynamaya da devam ederler. Blok üretmeyen bir nodu çalıştırmak, herkes için konsensüs mekanizması (iş kanıtı veya hisse kanıtı) altında mümkündür ve kullanıcılara, imkanları varsa bunu yapmaları şiddetle tavsiye edilir.

2) Yanlış bilinen konu: Merge’den sonra gaz ücretleri düşecek

Doğrusu: Merge bir konsensüs mekanizması değişikliğidir. Ağ kapasitesinin genişlemesi değildir. Merge sonrası gaz işlem ücretleri düşmeyecektir. Gaz ücretleri, ağın kapasitesine göre ağdaki talebin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Merge, İş Kanıtı kullanımını ortadan kaldırır, fikir birliği için Hisse Kanıtı’na geçiş yapar, ancak ağ kapasitesini veya verimini doğrudan etkileyen herhangi bir parametreyi bu ölçekte değiştirmez.

3) Yanlış bilinen konu: İşlemler Merge sonrası önemli ölçüde hızlanacak

Doğrusu: Bazı değişiklikler olacaksa da, işlem hızı 1. Katman’da çok fazla değişiklik göstermeyecektir. Bir işlemin hızı, bir bloğun sonuçlandırılma süresi de dahil olmak üzere birkaç yolla ölçülür ancak bu değişiklikler kullanıcıların fark edeceği seviyede olmayacaktır.

4) Yanlış bilinen konu: Merge gerçekleştikten sonra stake edilen ETH’leri çekebilirsiniz

Doğrusu: Staking’de çekme işlemleri henüz Merge ile entegre edilmemiştir. Bunu önümüzdeki dönemde gerçekleşecek olan Şangay güncellemesi ile yapabileceğiz. Stake edilen ETH, bugüne kadarki stake ödülleri ve Merge’den sonra yeni verilen ETH’ler, çekilme olanağı olmadan Beacon Chain’de kilitli kalacaktır.

5) Yanlış bilinen konu: Doğrulayıcılar çekim işlemlerinin açılacağı Şangay güncellemesine kadar ödül alamayacaklar

Doğrusu: İşlem bahşişleri/MEV doğrulayıcı tarafından kontrol edilen bir ana ağ hesabına yatırılacak ve anında kullanıma hazır olacaktır.

6) Yanlış bilinen konu: Çekim işlemleri açıldığı zaman stake edenlerin hepsi sistemden çıkacak

Doğrusu: Doğrulayıcı çıkışlar güvenlik gerekçesiyle sınırlandırılmıştır. Şanghay güncellemesinin para çekme işlemlerini entinleştirmesinin ardından tüm doğrulayıcılar 32 ETH üzerindeki stake bakiyelerini geri çekmeye teşvik edilecektir. Bunun sebebi, bu fonların fazladan bir getiri sağlamayacak olmasıdır.

7) Yanlış bilinen konu: Merge’den sonra yıllık getiri oranı 3 kat artacak

Doğrusu: Bugüne kadar olan tahminler bu artışın %200 değil, %50 oranında olacağını göstermektedir. Stake edenlerin getirilerinin, Merge sonrası ne kadar artacağını anlamak için artışın nereden kaynaklandığını anlamak önemlidir. Artış, ETH ihracındaki yükselişten kaynaklı olmayacaktır. Hatta ETH ihracı %90 oranında azalacaktır. Ancak işlem ücretlerinin yeniden dağıtımının yapılması yerine bu kaynak madencilere değil artık doğrulayıcılara gidecektir. Bu, doğrulayıcılar için blok oluşturduklarında yeni bir ayrı gelir kaynağı olacaktır. Doğrulayıcının aldığı ücret miktarı, önerilen blokları sırasındaki ağ etkinliği ile doğru orantılıdır. Kullanıcılar tarafından ne kadar fazla ücret ödenirse, doğrulayıcılar o kadar fazla ücret alacaktır.

8) Yanlış bilinen konu: Merge sonrası zincirde kesintiler yaşanacaktır

Doğrusu: Merge güncellemesi sıfır kesintiyle birlikte PoS sistemine geçilmesi için tasarlanmıştır. Proof-of-stake’e geçişin ağı veya kullanıcıları kesintiye uğratmamasını için çok önemli çalışmalar yapılmıştır. Aslında Merge, bir uzay gemisinde uçuş esnasında motoru değiştirmeye benzer ve değişim esnasında hiçbir unsurun duraklamaması üzerine tasarlanmıştır.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl