Ethereum’da tarihi gün: Arz ilk defa eksiye indi

Ethereum için önemli bir ilk gerçekleşti ve ETH, dün tarihinde ilk defa deflasyonist bir gün geçirdi. Ethereum’da geçtiğimiz ay devreye giren EIP 1559’dan sonra yakılan ETH sayısı, madencilik ödülleri yoluyla üretilen yeni ETH sayısını geride bıraktı.

Dün toplamda 13 bin 838 ETH yakıldı. Mevcut fiyatla bu miktar, 55 milyon dolara karşılık geliyor. Yakılan ETH’ler, dün piyasaya sürülen yeni ETH’lerin (13 bin 507) yüzde 2 oranında üzerindeydi.

Kripto para yakımı, arzı azaltmak için kullanılan bir mekanizma. Yakım ise, kripto parayı bir daha dolaşıma giremeyecek şekilde ortadan kaldırmayı ifade ediyor. Kripto paralar, kimsenin kontrol etmediği ve kontrol edemeyeceği bir cüzdana taşınıyorlar. Ethereum’da da bu mekanizma, Londra güncellemesi sırasında EIP 1559 kapsamında devreye alındı.

ETH için 3 Eylül, tarihindeki ilk deflasyonist gün olarak kayda geçerken bu, varlığın tamamen deflasyonist olduğu anlamına geliyor. EIP 1559’dan sonra yakılan toplam ETH, yine de o süre zarfında üretilen ETH miktarının altında. Önümüzdeki Şubat ayında ise ETH’den tamamen deflasyonist bir varlık olarak söz edilebilecek, çünkü o ay ETH arzının düşüşe geçmesi bekleniyor.

Ethereum blok zincirinin kullanımı arttıkça yakılan ETH sayısı da o kadar artıyor. Bugüne kadar en çok ETH yakımı, NFT platformu OpenSea’deki işlemler ile gerçekleşti. OpenSea’nin toplamdaki payı 30 bin ETH iken onu 16 bin 400 ETH ile ETH transferleri ve 11 bin 500 ETH ile merkeziyetsiz borsa Uniswap takip etti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl