Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin: Dogecoin ile sorunum yok

Yapay zeka ve teknoloji üzerine yaptığı podcast’ler ve Youtube yayınlarıyla bilinen Lex Fridman, son olarak Ethereum kurucularından Vitalik Buterin’i konuk etti.

Bitcoin ile Ethereum’u kıyaslayan ve ikisinin farklı kripto paralar olduğunu belirten Buterin, Craig Wright’ın kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu söylemesi ile ilgili de ‘O bir dolandırıcı’ yorumunu yaptı. Buterin, 2014’te ayrı yollara gittiği Cardano kurucusu Charles Hoskinson ile belki bir gün barışabileceklerini de söyledi.

Podcast’in sonunda Buterin ve Fridman’ın Rusça konuşmaları da dikkat çekti.

Vitalik Buterin’in değerlendirmeleri şu şekilde:

“Blokzincir ve kripto paralar internet gibi olabilir”

Burada iyi senaryo ölçeklendirmenin artması, işlem ücretlerinin 5-10 dolar seviyesinde olması ve herkesin blokzincirin üzerinde istediğini yapabilmesidir. Yaratıcı ve ilginç işler orataya çıkabilir. Kurumsal şirketlerdeki geliştiriciler de birçok ürün çıkarabilirler. İnternet gibi bir durum olabilir, öyle bir benimsenme…

Kötü senaryo, devletlerin bu teknolojiyi marjinalleştirmesi olur. Yasaklamaları zor ama yine de işi zorlaştırabilirler. İnsanları korkutabilirler.

“Kripto paralar olmadan istediğiniz gibi davranmak zorlaşır”

Dünyaya bir bütün gözüyle bakarsanız suç işlemek her zaman mümkündür. Bunu önlemek de çoğu zaman zordur. Sonuçta insanların mahremiyeti yok. Kurumsal davranışların çok da dışına çıkamıyorlar. Kripto paralar ile bağlantılı yönü olarak bunu söyleyebilirim. Kripto paralar olmadan istediğiniz gibi davranmak zorlaşır ve o zaman korkunç şeyler de meydana gelebilir.

“Evet, Craig Wright sen bir dolandırıcısın”

Craig Wright sürekli olarak kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu söyleyen bir dolandırıcı… Evet, Craig Wright sen bir dolandırıcısın, şimdi beni mahkemeye ver. Bence o Donald Trump’a benziyor. Entellektüel biri değil. Bence bu yaptığı bir pazarlama stratejisi. Blokların büyütülmesiyle ilgili şeyler de söyledi. Bunları hep tekrar etti ve insanlar bu tartışmada takılı kaldı. Bitcoin Cash konusunda çok dinlenen bir isim haline geldi. En sonunda da, yapmak istediği değişiklikleri yapamadı ve topluluk tarafından dışlandı.

“Bitcoin paradan çok daha fazlası…”

Bitcoin konusunda beni en çok etkileyen şey merkeziyetsiz olması, açık ve izin gerektirmeyen bir sistem olması ve oluşturan kimse onun çekip gitmesi durumunda bile yok olmaması. Birçok prensibi gerçekten onu koruyan özellikler barındırıyor. Sadece paradan çok daha fazlası olduğunu düşünüyorum.

Ethereum ise genel amaçları gerçekleştirmek için oluşturulan bir blokzincir. Ethereum diye bir kripto para ama var ama bu zincir üzerinde bugün DeFi dediğimiz konuyla ilgili birçok projeyi de oluşturabiliyorsunuz. Finansal olmayan sistemleri de oluşturabilirsiniz. Bu konuda uzun bir liste var. En başından beri Ethereum buydu. Akıllı kontratlar, bilgisayar programları olsun bunlar Ethereum’un çekirdeğini oluşturuyor.

“Dogecoin’le ilgili bir problemim yok”

Ben Dogecoin’den korkmuyorum hatta Japonya’da orijinal bir Doge köpeği de gördüm. Daha önce de söyledim benim Dogecoin’le ilgili bir problemim yok. Daha önce de satın almıştım. Şimdi de elimde biraz var.

“Charles Hoskinson’la belki bir gün barışırız”

Açıkçası ona yakın olan insanlardan duyduğum kadarıyla 2014’teki Charles ile 2021’deki arasındaki büyük fark varmış. Çok değişmiş o dönemden beri. Bence 2021’deki Vitalik de, 2014’tekinden çok daha değişiktir. Belki geçmişi unuturuz bir gün. Cardano’dan çıkan çok ilginç fikirler de var. Ethereum’la olan bakış açısı aslında çok farklı.

“Yabancı dil sınırları kaldırır”

Çok fazla dil konuşabilmenin avantajları var. Ben Rusça konuştuğum zaman çok pragmatik oluyormuşum. İnsanlar öyle diyor. Çince konuşunca da çok şirinmişim! Çok fazla kültürü tanıdığın zaman coğrafi sınırları da kafanda kaldırmış oluyorsun.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl