EtherRocks nedir ve neden bu kadar pahalı?

etherrocks

NFT pazarına olan talebin artmasıyla beraber, eşsiz dijital varlıkların fiyatlanması da bir hayli yüksek seyrediyor. Avatarlar ve koleksiyonların yanı sıra  pek çok NFT temelli dijital varlık popülarite kazanıyor. Örneğin, farklı renklerdeki kaya görselleri milyon dolarlara alıcı buluyor. Bir çeşit “evcil kaya” olarak tanımlanan NFT koleksiyonu EtherRocks, her geçen gün ününe ün katmaya devam ediyor. Popüler blok zinciri firmasının kurucusu Justin Sun’ın bir EtherRock için yarım milyon dolardan fazla ödemesi, koleksiyonu manşetlere taşıdı. EtherRocks NFT koleksiyonu nedir ve neden bu kadar pahalı?

EtherRocks nedir?

ETHRocks olarak da bilinen NFT koleksiyonu, yeni yeni popülarite kazanıyor gibi gözükse de neredeyse CryptoPunks koleksiyonu kadar eski. CryptoPunks avatarları 2017 yılının Haziran ayında üretilmişken, EtherRocks koleksiyonu aynı yılın Aralık ayında üretildi.

EtherRocks, temel olarak, Ethereum üzerinde token’laştırılmış dijital kaya görselleri olarak açıklanabilir. Kayaların şekli birbiriyle aynıdır fakat renkleri değişiklik göstermektedir.

Pet Rock

Koleksiyonun tasarlanma sürecinde 1975 yılında popüler olan “Pet Rock” isimli oyuncaklardan ilham alındığı biliniyor. Meksika’nın Roserito bölgesinden toplanan taşlar, yürütülen başarılı pazarlama stratejisi sonucu fikrin sahibini milyoner yaptı.

İlk satış yalnızca 300 dolar

Birazdan açıklayacağım rakamlara şaşırmamak elde değil. Koleksiyonun ilk satışı 0.0999 ETH (dönemin fiyatıyla 300 dolar) ile gerçekleşti. Koleksiyonun kalan parçaları ise 0.1 ile 0.36 ETH arasında alıcılarla buluştu. Ayrıca, koleksiyon, ilk çıktığı dönemde o kadar popüler değildi ki sadece 20 adet EtherRock satılabildi.

Fakat, günümüzde koleksiyonun fiyatları tavan yaptı. Birçoğunun satılık olmamasının yanı sıra satılık olanlar ise minimum 2.5 milyon dolarlık listelemeye sahip. 

Neden bu kadar pahalı?

Koleksiyonun internet sitesinde belirtildiği üzere, kayaların herhangi bir değeri ve amacı yok. Buna ek olarak, alınıp satılmaları dışında ve 100 adet EtherRocks’tan birinin sahibi olmak dışında hiç bir özellik taşımıyorlar.

Kaya görsellerinin meta verilerinin blok zincirine kazınmış olmamasına karşın, EtherRock fiyatlanmaları yüksek seyrediyor. Bunun iki temel sebebi var: Arzının 100 ile sınırlı olması ve kripto ekosisteminde CryptoPunks akımının oluşturduğu etkiye benzer bir etki yaratması.

NFT holder’ların, EtherRock tutma motivasyonu sağladığı finansal faydalardan çok eşsiz token’ların nostaljik tarafında bir pay sahibi olabilmek.

Son olarak, kripto ekosisteminin bir kısmı fiyatların artacağını düşünürken, bir kısım ise fiyatlanmanın spekülatif olduğunu düşünüyor. NFT satışlarında takip mekanizmasının kripto paralara kıyasla daha zor olması kara para aklama ihtimalini de mümkün kılıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl