Euler Finance hacker’ı kalan son kripto paraları da bu gece geri gönderdi

Mart ayında DeFi protokolü Euler Finance'i hack'leyen ve toplamda 197 milyon dolarlık kripto para çalan hacker, son 31 milyon dolarlık bölümü de bu gece geri yolladı. Böylece çalınan fonların %90'lık kısmı geri dönmüş oldu. Protokol olayın ardından hacker'a %10'luk ödül teklifinde bulunmuştu.

hack (3)

DeFi hack olayları bakımından 2022 yılı adeta kâbus gibi geçerken, 2023 de bu anlamda eksik kalmayacağını gösteren bir başlangıç yaptı. 13 Mart günü hack’lenen ve 197 milyon dolarlık kripto paraların çalındığı Euler Finance, aradan bir ay geçmeden bu fonların %90’lık kısmını geri almayı başardı. Daha doğrusu hacker, fonları geri gönderdi.

Bu gece saatleri itibariyle hacker 19 milyon dolar değerde 10.580 adet Ether ve 12 milyon da DAI gönderdi. Geri gönderimleri 3 ayrı işlem olarak yapan hacker bu gönderimlerle birlikte toplamda 177 milyon dolarlık kripto parayı Euler Finance’e geri vermiş oldu.

Hatırlanacağı üzere hack saldırısının yaşandığı ilk günlerde, protokol hacker’la iletişime geçmiş ve yüzde 10’luk ödül teklif etmişti. Hacker, teklife cevap vermemiş ve bu anlamda umutları ortadan kaldırmıştı. İlk günlerde hacker, 2 milyon dolarlık Ether’i Tornado Cash üzerinden yıkamış ve izlerini kaybettirmişti. Bu hareket de fonların geri kazanılmasına yönelik umutları yok etmişti ancak hacker sürpriz şekilde 18 Mart günü kripto paraları geri gönderme sürecini de başlatmıştı. Euler Finance, hacker kendilerine cevap vermediği dönemde de hacker hakkında bilgi veren kişiler için de 1 milyon dolarlık ödül vadetmişti.

Euler Labs, bir Twitter paylaşımında ise başarılı geri gönderimleri doğruladı ve şu ifadeleri kullandı:

“Başarılı görüşmelerin ardından, 13 Mart’ta Euler protokolünden alınan tüm kurtarılabilir fonlar, hacker tarafından iade edilmiştir”

 

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl