“Kriptoya kriz getirecek” denen şirketin hisselerinde yüzde 87 düşüş

İlk kez 2 sene önce büyük kriz yaşayan ve geçtiğimiz günlerde iflas koruma başvurusu yapan Çin'in emlak devi şirketi Evergrande 17 aydan sonra ilk kez işleme açılırken, hisseler ise %87 düştü. 2017'de 50 milyar dolar olan şirket değeri bugün ise 600 milyon doların altına indi.

2 hafta önce ABD’de iflas koruma başvurusunda bulunan Evergrande şirketi, Hong Kong borsasında 17 ay sonra işleme açılırken hisse fiyatları ise %87 düştü. 2017’de 50 milyar dolar olan şirketin değeri 587 milyon dolara kadar geriledi.

Evergrande’nin Hong Kong borsasındaki hisse değeri 0.35 Hong Kong dolarına kadar indi. Şirket, 30 Haziran’da da yılın ilk çeyreği için 33 milyar yuan (yaklaşık 4.5 milyar dolar) zarar açıklamıştı. 2009’dan bu yana ilk yıllık kaybını açıklayan Evergrande’nin son iki yıldaki zararı ise 582 milyar yuan (yaklaşık 80 milyar dolar) oldu.

Kriptoya henüz uğramadı

Evergrande her kriz yaşadığında ise kripto dünyasında da çalkalanmalar oluyor. 2 sene önceki krizde de iflas çanları çalarken, o dönem de Tether şirketinin Evergrande ticari senetlerine sahip olduğu iddia ediliyordu. Tether ise bu iddiaları reddetmişti.

İşte yaklaşık 10 gün önceki iflas koruma başvurusunda da kriptoda büyük bir düşüş yaşanmıştı. Bitcoin 29 bin dolarlık seviyesinden 25 bin dolara kadar inmişti. Evergrande’nin geleceği Çin’deki gelişmelere bağlı olarak oluşacak.

Çin hükumeti geçtiğimiz günlerde bankalara, hisse senedi satılmaması talimatı vermişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl