EXMO CEO’su 2021 patlamasını yorumladı: Yeniler düşükten DOGE satıp gittiler

2021 yılındaki büyük kripto para patlaması, ekonomik açıdan sorun yaşayan bölgelerde de kendini hissettirdi. Orta Asya ve Doğu Avrupa'nın bazı ülkelerinde kripto para alım-satımları ciddi şekilde artarken, bu bölgeye hizmet veren bir borsa olan EXMO'nun CEO'su Sergey Zhdanov, "Her şey Musk'ın Dogecoin tweet'leriyle başladı. Yüksekten alım yapan yeniler, fiyat düşünce ise zararına satıp piyasadan çıktılar. Teslim oldular. Tecrübeliler ise etkilenmedi" dedi.

Daha çok Rusya, Belarus, Ukrayna ve Kazakistan’daki kripto para yatırımcılarına hitap eden EXMO borsasının CEO’su Sergey Zhdanov, 2021 yılının başındaki büyük kripto para ateşinin şu anda söndüğünü ancak eski trader’ların bu durumdan hiçbir şekilde etkilenmediğini söyledi.

“Haberin ardından bize 10 bin yeni müşteri geldi”

Zhdanov’a göre birçok ‘çaylak’ yatırımcı, Tesla CEO’su Elon Musk’ın özellikle Dogecoin açıklamalarıyla piyasaya geldi:

“2021’de adeta kripto piyasasına akın oldu. Daha sonra ise bu yeni gelen çaylaklar, fiyatın düşmesiyle şaşkına döndüler. Yeniler her zaman fiyatın sonsuza kadar çıkacağı düşüncesiyle gelirler. Ancak daha sonra o fiyat düşer. Ocak ve Şubat aylarında Elon Musk tweet’ler atıyordu. Bu ilginin ciddi olarak arttığı ilk dönemdi. İngiliz basını bu konuyu haber yaptı. Haberin ardından bize İngiltere’de 10 bin yeni müşteri geldi. Hepsi Dogecoin’den sonra oldu”

“Yüksekten alıp, düşükten sattılar ve gittiler”

Zhdanov’a göre bu yeni gelen tecrübesiz yatırımcı grubunun hareketleri çok basit ve net şekilde ortadaydı:

“Yüksekten DOGE aldılar, fiyat düştükten sonra ise zararına sattılar ve daha sonra paralarını çekip, piyasadan gittiler. Bitcoin ya da Ethereum gibi büyük ve eski kripto paralara geçmediler. Bunun yerine teslim oldular ve gittiler”

Yüzde 10’luk kesimin ise piyasayı terk etmediğini belirten Zhdanov, bu kişilerin aktif olarak işlem yapmaya devam ettiğini ve kendi borsalarında son 6 ayda 1 milyon dolarlık işlem hacmi oluşturduklarını söyledi:

“Bu durum onların çok para yatırdığı anlamına gelmiyor. Sadece daha fazla trade yapıyorlar. Aynı miktardaki parayla coin alıp satıyorlar ve bu böyle devam ediyor”

“Deneyimliler uzun vade bakıyor”

Zhdanov, yeni kullanıcıların aksine, bu yıldan önce piyasaya giren ve daha önce iniş çıkışlar görmüş daha deneyimli tarder’ların, düşük volatilite ve düşük fiyatların olduğu günlerde bile işlem yapmaya devam ettiğini belirtti:

“Deneyimli tarder’lar daha uzun vadeli bir stratejiye sahipler. Piyasa durgun olduğunda bile alım-satım yapmaya devam ediyorlar”

EXMO CEO’su ayrıca borsalarınıni 2021’in ilk yarısında geçen senenin tamamından daha iyi iş yaptığını, platformun şu anda 1.9 milyon kayıtlı kullanıcısının olduğunu ve yaklaşık 100 bin kullanıcının hesabında da 5 dolar ya da daha fazla bir miktar paranın bulunduğunun bilgisini verdi.

“Yüzde 80 Bitcoin ve Ethereum’da”

Zhdanov, 1.9 milyon kullanıcının 200 bininin de bu sene kaydoluğunu belirtti ve müşterilerin çoğunun eski coin’leri tercih ettiğini, yüzde 80’in Bitcoin ve Ethereum trade’i yaptığını söyledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl