“Facebook’un projesi, Bitcoin için büyük nimet olacak”

Yatırım şirketi Blockchain Capital'in ortağı Spencer Bogart, 18 Haziran'da whitepaper'ının (tanıtıcı belge) yayınlanacağı duyurulan Facebook'un kripto para projesinin Bitcoin'i daha ileriye taşıyacak en büyük etkenlerden biri olduğunu söyledi.

Facebook‘un çıkaracağı kripto parayla ilgili her gün sayısız haberin çıkması, Bitcoin uzmanlarını bu konu üstünde daha fazla düşünmeye yöneltti.

Bazıları kripto para sektörüne girecek olan Facebook’un hükümetlerin casusu olacağını ileri sürse de, çok sayıda insan, Facebook’un bu hamlesinin Bitcoin için büyük bir nimet olacağına ve Bitcoin’in benimsenmesinde en büyük katalizör işlevi göreceğine inanıyor.

Bu konudaki düşüncelerini bir tweet dizisiyle açıklayan San Francisco merkezli yatırım şirketi Blockchain Capital’in ortağı Spencer Bogart, Facebook’un kripto parasının 2019 – 2020 dönemi için Bitcoin’i daha ileriye taşıyacak en büyük etkenlerden biri olduğunu ve bundan daha güçlü tek katalizörün de dünya çapında bir parasal genişleme politikası olduğunu söyledi.

Sıralı tweet’lerinde Facebook’un GlobalCoin’inin öneminden bahseden Bogart, şirketin kripto parasının itibari paraları ekosisteme çok kolay bir şekilde dahil ederek dijital varlıkları elde etmedeki zorluğu kolaylaştıracağını söyledi. Ve yine ona göre, itibari paralar bir kere GlobalCoin’e dağıtıldıktan sonra yatırımcılar, değerin Facebook ekosistemi ve Bitcoin veya Ethereum gibi şeyler arasında kolayca akabileceğini düşünecekler.

GlobalCoin’in bir diğer etkisinin sektördeki saklama hizmetlerinden cüzdan servislerine, yasalara uygunluktan borsalara kadar hemen hemen her şeyde gelişmeyi tetikleyeceğini belirten Bogart’a göre, Facebook kripto parasını piyasaya sürdüğünde, büyük finansal kuruluşlar ve ödeme sağlayıcıları sektöre anlamlı bir giriş yapacaklar.

Yine eski Wall Street yöneticisi Caitlin Long da, Facebook’un bu hamlesinin halka açık Blockchain ve dijital varlık gibi kavramları meşrulaştırdığını söylemişti.

Bazı endişeler

Buraya kadar her şey iyi fakat Facebook’un bu sektöre girmesinin beraberinde getirdiği bazı endişeler var. Long’un Forbes’a yazdığı makalede açıkladığı gibi, hükümetler Facebook’un kripto parasını kullanıcıların paralarını nereye harcadıklarıyla ilgili bir veri hazinesi olarak görecekler.

Hükümetlerin bu konuya nasıl yaklaşacakları şimdilik bilinmese de şu anda bunu nasıl kontrol edeceklerini araştırıyor olmaları çok yüksek bir ihtimal.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl