Facebook destekli kripto para projesi Diem’de ilk ürün yakında çıkıyor

Daha önce Libra olarak belirlenen ancak sonra Diem şeklinde yeniden markalanan Facebook liderliğindeki kripto para projesinde ilk ürünün Fireblocks ve First Digital Assets şirketlerinin destekleri ile bu çeyreğin sonunda ortaya çıkacağı söyleniyor.

diem-facebook

Eski adı Libra olan sabit para projesi Diem, kripto para saklama firması Fireblocks ve ödeme platformu First Digital Assets ile iş birliğine gidiyor.

Fireblocks ve First’ten yapılan açıklamaya göre, iki şirket de Diem’in; bankalar, borsalar, ödeme hizmeti firmaları ve e-Cüzdan gibi finansal hizmet kuruluşlarına bağlanmasını sağlayacak.

Facebook’un 2019 yılında başlattığı Libra projesi, başta ABD olmak üzere küresel regülatörlerin kısa sürede tepkisini çekmiş ve arkasında bulunan fiat para sepeti desteğiyle kurumları yerinden edecek bir tehdit olarak görülmüştü.

Adı Diem olarak değişen ve markalaşmaya giden proje şu anda ABD doları destekli ve eski haline göre çok daha ‘mütevazı’ bir konumda… Diem, Fireblocks ve First sayesinde, Diem Birliği’nin üyeleri olan Spotify, Farfetch, Lyft, Uber ve Shopify ile de entegre olacak. Hatırlanacağı üzere Libra projesinin arkasında da PayPal, Mastercard ve Visa gibi ödeme devleri bulunuyordu ancak devletlerin projeye olumsuz bakmasıyla birlikte bu şirketler de projeden teker teker çekilmişlerdi. Şimdi bu 3 şirket, piyasa değeri yükseklerde bulunan bazı kripto paraları kendi sistemlerine entegre ediyorlar.

Düzenleyicilerin isteğine bağlı olarak artık belli bir kalıba sokulan proje, onların izin verdikleri yolda ilerlerken, hedef sanal varlık hizmet sağlayıcısı (VASP) olmak.

Konuyla ilgili konuşan Fireblocks CEO’su Michael Shaulov, “Fireblocks ve First’ün inşa ettiği şey, ödeme sistemi sağlayıcılarının ve işletmelerin diem sabit parasını entegre bir şekilde ödeme aracı olarak kullanmalarını sağlıyor. Nasıl ki Mastercard, Visa ya da bir başka ödeme sistemini kabul ediyorlar, bu da o şekilde sorunsuz bir sistem…” ifadelerini kullandı.

Shaulov ayrıca diem ödeme sisteminin, para iadesi ya da sabit paranın kolayca fiat paraya çevrilebilmesi gibi özellikleri olduğunu, ağın da, regülatörlerin izin verdiği DeFi alanlarında kullanılabilen Move adında ileri düzeyde bir akıllı kontrat diline sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Diem’in daraltılmış ürün yelpazesi yüzünden eleştiriler almasına rağmen kripto paraları ana akım endüstriye taşıyacak ilk temel projelerden biri olacağına inandığını dile getiren Shaulov şu ifadeleri kullandı:

“PayPal’ın Bitcoin’i 350 milyon kullanıcısına açmasının yarattğı etkiyi düşünün… Facebook’un 2,5 milyar kullanıcısı var ve kullanıcıyı kazanmayı, onları yeni projelere çekmeyi biliyorlar.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl