Facebook, Diem öncesi Novi’yi açıkladı: Paxos ve Coinbase ile anlaştılar

Daha önce ABD'nin birçok eyaletinden onay alan ve kullanıma hazır olduğu belirtilen Facebook'un merakla beklenen dijital cüzdanı Novi, ABD ve Guatemala ile sınırlı olacak şekilde kullanıcılara sunulmaya başlanacak. Cüzdan ilk etapta uygulanacak pilot programda, Facebook'un dijital parası Diem ile değil, sabit coin ihraççısı Paxos'un doları olan USDP ile kullanılacak.

facebook

Facebook’un dijital cüzdan şirketi Novi, ABD ve Guatemala’da kullanıma açılacağını duyurdu. Sosyal medya devinin kullanıcıları, şu an için vârolan pilot programda Diem ile değil, Paxos’un sabit coin’i olan USDP ile işlem yapabilecekler. ABD’nin dev kripto para borsası Coinbase de, program için saklama hizmetleri sağlayacak.

“Gecikmelere ve işlem ücretlerine ‘güle güle’ deyin”

Novi’nin Twitter’daki resmi hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Gecikmelere ve ücretlere ‘güle güle’, şu anda Guatemala ve ABD’nin büyük kısmında App Store ve Google Play’de kullanıma sunulan Novi’ye ‘merhaba’ deyin.”

“Onayın ardından Diem de gelecek”

Facebook’un basın açıklamasında ise Diem’e olan desteğin devam edeceği belirtilidi ve “Bu gelişmeler, bizim Diem’e olan desteğimizin sona erdiği anlamına gelmiyor. Regülasyon kurumlarından gerekli olan onayların alınmasından sonra Novi uygulaması Diem özelliğiyle de açılacaktır” denildi.

Coinbase’den yapılan açıklamada da, Novi vasıtasıyla kullanıcıların USDP işlemleri yapabilecekleri ve fonların da Coinbase’de tutulacağı belirtildi.

Hatırlanacağı üzere Facebook, Novi’yi ilk olarak 2019 yılının Haziran ayında tanıtmıştı. Sosyal medya devinin kripto parası o dönem Diem değil, Libra’ydı. Cüzdanın adı da yine Novi değil, Calibra’ydı. Dünyanın önde gelen regülasyon kurumlarının Libra’ya onay vermemesiyle birlikte tüm projede değişiklik yapılmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl