Facebook destekli kripto para projesi Diem’in testnet’inde 50 milyon geçildi

diem-facebook

Eski adı Libra olan Facebook destekli sabit para projesi Diem’in testnet’inde 50 milyon işlem sayısı geçildi.

Bilindiği üzere Diem, fiat paralara 1’e 1 oranında sabitlenmiş olan ve düşük ücretli, ölçeklenebilir ve hızlı ödeme özellikleriyle geleneksel ödemeler piyasasına girmeye çalışan bir sabit para. Diem Birliği tarafından yönetilen projenin arkasında ABD’li kripto para borsası Coinbase ve son yılların hızla büyüyen şirketi Uber de bulunuyor.

Şu anda test aşamasında ya da kripto para endüstrisi dilinde “testnet” aşamasında olan Diem, 50 milyondan fazla işleme ulaştı. Bu tür testler geliştiricilerin, halka açık bir sürümden önce eğer varsa, ağ içindeki hataları azaltmasını sağlar.

Saniyede 3 işlem

Veriler ise Diem’in testnette saniyede 3 işlem gerçekleştirebildiğini gösteriyor. Dışarıdan bakıldığında bu rakam hızlı gelebilir ancak hala 4,6 işlemdeki Bitcoin ve 15 işlemdeki Ethereum’un gerisinde… Hatta Solana gibi saniyede 65 bin işlem gerçekleştirebilen ağların seviyesine hiçbir zaman ulaşmayabilir.

221 binden fazla kullanıcı Diem ile etkileşime girdi

Öte yandan testnet kapsamında 221 binden fazla kullanıcının belirli seviyelerde Diem ile etkileşime girdiği belirtildi. İşlem yapan adreslerden birinde 100 milyondan fazla LBR token, 53 adreste ise tam 820’şer token’ın olması da dikkat çekti.

Birçok cüzdanda sadece 1 LBR olduğu görülürken, bunun ise günün değişik saatlerinde değişik testler uygulamak için bir yöntem olabileceği belirtildi.

Yıl sonuna kadar piyasaya çıkması bekleniyor

Diem projesinde, halka açık bir başlangıç için 2021 yılsonu tarih olarak gösteriliyor ancak bunun da sınırlı bir başlangıç olacağı iddiaları var. Diem alıcıları ise şimdiden kendilerini gösteriyor. Müzik uygulaması devi Spotify’ın ödemeler konusunda Diem projesini sabırsızlıkla beklediği belirtiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl