tipobet

Barclays analisti Facebook Coin’i yazdı: 19 milyar dolarlık bir fırsat

Barclays analisti Ross Sandler, Facebook'un geliştirdiği kripto parasının 19 milyar dolarlık bir gelir fırsatı yaratabileceğini ileri sürdü.

Barclays internet analisti Ross Sandler, bugün müşterilerine gönderdiği notta Facebook’un kripto gizli kapaklı geliştirdiği kripto parasının multi-milyar dolarlık bir gelir fırsatı yaratabileceğini bildirdi.

Sandler, iyimser senaryoda, kripto paranın başarılı bir şekilde uygulanması durumunda şirketin Facebook Coin’den 2021 yılına kadar 19 milyar dolar ek gelir elde edeceğini öngörüyor.

Sandler, bu durumun Facebook hisseleri için hikayeyi değiştirmeye başladığını ifade etti.

Facebook, son yıllarda skandallarla anılan bir şirket oldu. Bu skandalların en büyüğü, İngiliz siyasi danışmanlık şirketi Cambridge Analytica’nın izin alınmaksızın 50 milyondan fazla Facebook kullanıcısından veri toplamasıydı. Cambridge Analytica skandalı sonrası geçtiğimiz yıl 220 dolardan 120 dolara çekilen Facebook hisseleri, yeni yılla birlikte toparlanma göstermeye başladı. Hisseler, Aralık’tan bu yana yaklaşık yüzde 50 oranında yükselerek 173 dolara kadar çıktı.

Yine de hisseler zirveden önemli ölçüde uzakta ve şirketin hizmetini kripto para ödemelerine doğru genişletmesi, tutunacak bir dal verebilir.

Sandler, “Reklam yayınının dışında özellikle kullanıcı gizliliğini kötüye kullanmayan gelir akışları oluşturma girişimleri, Facebook’un hissedarları tarafından iyi karşılanabilir.” ifadelerini kullandı. Sandler, kendi kripto parasına sahip olan bir Facebook’un daha fazla premium içeriğin Facebook geri dönmesini sağlayacağını ileri sürüyor.

Facebook üzerinden ödeme

Barclays analisti, Facebook’un yaklaşık on yıl önceki ödeme hedefine dikkat çekti. Kaliforniya merkezli Menlo Park, 2010 yılında günümüzdeki kripto paralara benzer şekilde “Facebook kredisi” adıyla bir sanal para oluşturmuştu. Kullanıcılar, bu sanal paralar için itibari paraları kullanarak ön ödeme yapıyor ve ardından bu kredileri uygulama içi satın alımlar için kullanıyordu.

Sandler’e göre buradaki en büyük sorun Facebook’un yüksek hacimli, düşük değerli işlemleri gerçekleştirirken şirketin kârlılığını olumsuz yönde etkileyen değişim maliyetine katlanmak zorunda kalmasıydı.

O zamandan bu yana Facebook ve kripto para sektörü olgunlaştı. Şirket, artık çok daha geniş bir kullanıcı tabanına ve Instagram ve WhatsApp gibi daha fazla mega uygulamaya sahip. Sandler, şirketin yeni kripto para planının potansiyel olarak bu iş stratejisini yeniden canlandırabileceğini söyledi.

Sandler, “Değerlendirmelerimize dayanarak Facebook Coin’in ilk sürümü, mikro ödemeler ve ülke içinde kişiler arası para transferleri için tek amaçlı bir coin olabilir.” yazdı.

Barclays analisti son olarak yine de çeşitli zorlukların bulunduğunu, Facebook’un bugün ödemelerde mevcut olanın üzerinde bir değer teklifi göstermesine ve güven oluşturmasına ihtiyaç olduğunu belirtti.

Bununla beraber, Sandler’e göre sabit kripto para başarılı olursa Facebook’un sonunda tüketici kredisi, para transferleri ve fiziksel ödemeler alanında yer alamaması için hiçbir neden yok.

Haber: CNBC

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun