Facebook’un kripto para cüzdanının ismi değişti! Whatsapp’a da geliyor

Facebook'un daha önce "Calibra" olarak duyurulan kripto para cüzdanı, "Novi" olarak yeniden markalandırıldı. Açıklamada, cüzdanın Whatsapp ve Messenger ile birlikte çalışacağı bildirildi.

facebook

Facebook’un liderliğinde oluşturulan kripto para projesi Libra’nın cüzdan sağlayıcısı Calibra, “Novi” olarak yeniden markalandırıldı. Yeni marka, “yeni” anlamına gelen Latince kelime “novus” ile “yol” anlamına gelen bir başka Latince kelime “via”nın birleşiminden türetildi. Bu cüzdan, Libra’nın çeşitli dijital para birimlerinin saklanması için tasarlandı.

Yeni marka Novi için “dijital para birimlerinin akışkan hareketini” temsil ettiği söylenen bir de logo tasarlandı. Logoda Libra’nın ikonuna da yer verildi.

libra calibra novi

Novi’den yapılan basın açıklamasında, “Calibra olan adımızı değiştirmiş olsak da dünyanın dört bir yanındaki insanların düşük maliyetli finansal hizmetlere erişmesine yardımcı olma hususundaki taahhüdümüz değişmedi.” denildi.

Whatsapp ve Messenger ile birlikte çalışacak

Açıklamada ayrıca dijital cüzdanının bağımsız bir uygulama olarak çalışacağı ve Facebook’a ait Whatsapp ile Messenger uygulamaları ile entegre edileceği belirtildi. Novi, insanlar arasında para transferinin bir mesaj göndermek kadar kolay kılmayı amaçlıyor. Cüzdan, ilk etapta sınırlı sayıda ülkede var olacak. Cüzdanı kullanmak isteyenlerin devlet tarafından verilen kimlikleriyle doğrulama işlemi yapmaları gerekecek.

Novi’nin çıkış tarihi şu anda belirsiz. Bununla birlikte, Libra piyasaya çıkar çıkmaz peşinden kullanıma sunulması hedefleniyor.

Bilindiği üzere, Libra bir süre önce farklı para birimleri ve devlet tahvilleri ile desteklenen tek bir küresel para birimi oluşturma vizyonundan geri adım atmıştı. Bunun yerine, her biri farklı ülke para birimleriyle desteklenen stabil kripto paralar geliştirilecek. Ayrıca bu stabil kripto paralarla desteklenen ayrı bir kripto para daha oluşturulacak.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl