Facebook destekli stabil kripto para için Silvergate Bank ile ortaklık kuruldu

facebook

Facebook’un eski adı Libra olan kripto para projesi Diem, İsviçre’yi terk etme kararı aldı. Dün yapılan resmi açıklamayla merkezin tekrardan ABD olacağı ve Diem ihracı için Silvergate Bankası ile ortaklık kurulduğu belirtildi.

Yer değiştirmenin yanında Diem’den yapılan açıklamada ABD Mali Suçlarla Mücadele Ağı (FinCEN) ile de uyumlu olunacağı belirtilirken İsviçre’nin finansal kontrol gücü FINMA’ya uyumluluk sürecinin ise şu anda askıya alındığı bilgisi verildi.

Merkez Washington olacak

Diem merkezinin ABD’nin hangi eyaletinde olacağı konusunda açıklama yapılmadı ancak CNBC’nin iddiasına göre burası Washington olacak. Diem’in ortaklık açıklamasına rağmen, Silvergate’ten ise tarafların teknolojik ve operasyonel hazırlıklara devam ettiği, kesin anlaşma için de son maddelerin konuşulduğunun belirtilmesi de dikkat çekti.

Tüm bu gelişmelere ve hazırlıklara rağmen teknolojik geliştirmeler Diem’in önündeki en büyük engel değil. Diem’in ABD’ye geçiş hamlesi aslında 2 yıllık çok ciddi regülasyon tartışmalarından sonra geldi. Hatırlanacağı üzere 2019 yılının başında, o dönem adı Libra olan Facebook parası resmen açıklandığında ABD’li politikacıların ve regülasyon kurumlarının en büyük endişelerinden biri şirket merkezinin İsviçre’de olmasıydı. Hatta Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ile Libra’nın kurucu ortaklarından ve yönetim kurulu üyesi David Marcus, Kongre’nin karşısına çıkarak Libra konusunda bilgilendirmede bulunmuşlardı.

Libra Birliği daha sonra ciddi değişikliklere gitmiş, isminin değişmesinin yanında ABD Hazine ve İç Güvenlik Bakanlığı’nda çalışmış kişileri yönetim kuruluna almış ve küresel birçok para tarafından desteklenen temelini, sadece ABD doları destekli sabit coin’lere çevirmişti.

Ocak ayında testlerde 50 milyon işlem sayısı geçildi

Hızlı ödeme özellikleriyle geleneksel piyasalara girmeyi hedefleyen Diem’in Ocak ayındaki test ağında 50 milyon işlem sayısı geçilmiş ve yapılan kontrollerde saniyede 3 işlemin gerçekleştirilebildiği görülmüştü. Bu rakam şu anda Bitcoin’de 4,6, Ethereum’da 15, Solana ağında ve Visa’da ise 65 bin.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl