Facebook’un İsviçre’de kripto para şirketi kurduğu ortaya çıktı

Facebook'un sır gibi sakladığı kripto para projesi için İsviçre'de Libra Network adı ile bir şirket kurduğu ortaya çıktı.

Reuters’ın haberine göre sosyal ağ devi Facebook, İsviçre’de Blockchain ve ödemelere odaklanan yeni bir finans teknolojisi şirketi kurdu.

Libra Network adındaki şirket, 2 Mayıs’ta Cenevre’de tescil ettirildi. Facebook Global Holdings, şirketin bir hissedarı olarak kayıtlara geçirildi. Resmi belgeler, şirketin finans ve teknoloji ile ilişkili diğer hizmetlerin yanı sıra yatırım faaliyetleri ve veri analizi ile bağlantılı yazılım ve altyapı geliştirmek istediğini ortaya koyuyor.

Gelişme, Facebook’un kripto para planlarının tüm hızıyla ilerlediğini gösteriyor. Şirketin sır gibi sakladığı projesini 2019’da piyasaya süreceği öngörülüyor. Proje, geçtiğimiz yıldan bu yana Facebook Messenger’ın eski başkanı David Marcus önderliğinde geliştiriliyor. Daha önce 2.5 yıl süre ile PayPal’ın başkanlığını da yürüten Marcus, Aralık 2017 ve Ağustos 2018 arasında kripto para borsası Coinbase’in yönetim kurulunda yer almıştı.

Şirketin Blockchain ekibinin önemli bir kısmını eski PayPal çalışanları oluşturuyor. Diğer yandan Facebook, bu ay Coinbase’den uyum alanında uzman iki yöneticiyi işe almıştı.

Ayrıca yine bu ay ABD Senatosu Bankacılık Komitesi, Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’e bir açık mektup göndererek şirketin kripto para planlarıyla ilgili ayrıntılı bilgi istemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun