Facebook’un kripto parası Libra’ya AB soruşturması

Avrupa Birliği'nin (AB), Facebook'un kripto parası Libra'yı haksız rekabeti önleme potansiyelinden ötürü soruşturduğu bildiriliyor.

Bloomberg tarafından bildirildiğine göre Facebook, Libra projesiyle ilişkili tekelcilik konularında AB tarafından soruşturuluyor.

Haberde, AB’nin yürütme kolu Avrupa Komisyonu’nun şu anda Libra Derneği’ni rekabeti önleme potansiyeli nedeniyle soruşturduğu belirtiliyor. Ayrıca komisyon, Facebook’un dijital ödeme sisteminin rakipleri adaletsiz bir şekilde dışarıda bırakacağından endişe ediyor.

Görünüşe göre, Libra Derneği’nin yönetim yapısı ve üyeleri inceleniyor. Bilindiği gibi Mastercard ve Visa da dahil olmak üzere dünya çapında çok sayıda büyük şirket, Libra projesinde yer almak için şimdiden Facebook ile anlaşma sağladı.

AB yetkilileri ayrıca tüketici verilerinin değiş tokuşundan doğacak rekabet kısıtlamaları nedeniyle de endişeliler. Ek olarak uygulamaların Libra’yı kullanan WhatsApp ve Messenger gibi Facebook hizmetlerine olası entegrasyonunu da inceliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl