Facebook, Libra gelişmelerinin ortasında 5 milyar dolar ceza ödeyecek

Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg, FTC tarafından kendilerine verilen 5 milyar dolarlık tarihi cezayı ödemeyi kabul ettiklerini açıkladı.

ABD’li seçmenlerin verilerini Cambridge Analytica adlı İngiliz araştırma şirketiyle paylaşarak 2016’daki başkanlık seçimlerine hile karıştırmakla suçlanan Facebook’un geçtiğimiz günlerde konuşulan 5 milyar dolarlık cezası kesinleşti.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, konuyla ilgili açıklamasında bu tarihi para cezasını ödemeyi kabul ettiklerini ve bundan sonra şirkette gizlilik meselesi başta olmak üzere birtakım büyük yapısal değişiklikler gerçekleştireceklerini bildirdi. 5 milyar dolarlık ceza, FTC’nin bugüne kadar bir teknoloji şirketine verdiği en büyük ceza olarak kayıtlara geçti. Bununla beraber Facebook, geçtiğimiz yıl boyunca 56 milyar dolar gelir elde ettiği düşünüldüğünde cezayı ödemekte zorlanmayacak.

FTC, 5 milyar dolarlık cezanın yanı sıra şirketten veri koruma çalışmalarını da güçlendirmesini istedi.

Ayrıca Facebook, ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) ile de politika değişimleri ve 100 milyon dolarlık ceza içeren bir anlaşmaya varıldığını da duyurdu. Öte yandan Facebook hisseleri karardan pek etkilenmedi.

Şirket, bir yandan ABD Doları, Çin Yuanı, Japon Yeni, Avro ve Sterlin gibi para birimlerine endeksli olacak kripto parası Libra’nın ABD’li yasa yapıcılardan aldığı sert eleştirilerle mücadele ediyor. Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca ABD Başkanı Donald Trump başta olmak üzere üst düzey siyasiler, Libra’yı ABD Doları’na karşı bir tehdit olarak gördükleri izlenimi veren açıklamalar yaptılar. Libra projesinin başında yer alan David Marcus da geçtiğimiz hafta ABD Senatosu’ndaki iki ayrı oturumda senatörlere Libra hakkında ifade vermişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl