Facebook, Libra projesinde önemli değişikliklere gidiyor

Facebook, Libra projesinde strateji değiştiriyor. Şirketin artık Blockchain tabanlı bir kripto para olan Libra'nın kendisini dijital ödeme stratejisinin merkezinden çıkardığı bildiriliyor.

The Information’da salı günü yayımlanan habere göre; Facebook, Libra projesinde politik baskılar ve sert regülasyonlar yüzünden değişikliğe gidiyor.

Haberde, Facebook’un artık kâr amacı gütmeyen Libra Birliği’yle ortak çıkardığı gerçek Blockchain tabanlı bir kripto para olan Libra’yı şirketin dijital ödeme stratejisinin merkezine koymak istemediği kaydediliyor. Bunun yerine ise Libra projesi, dolar ve euro gibi devlet destekli paralara arka çıkacak, ardından Libra token’ı hayata geçeceği zaman desteklenecek paralara o da eklenecek. Şirket, her biri dolar ve euro gibi farklı para birimleriyle desteklenen birkaç dijital token oluşturacak.

The Information bu bilgilere ek olarak, insanların kripto paralarını tutabilmelerine ve onlarla alışveriş yapabilmelerine imkan veren, ayrıca Libra teknolojisinin birincil vitrin ürünlerinden olan dijital cüzdan Calibra’nın hayata geçişinin de bu plan değişikliği yüzünden ertelendiğini belirtti. Cüzdan bundan sonra Libra’nın da dahil olduğu birçok parayı destekleyecek.

Calibra, Ekim ayına ertelendi

The Information’da yer alan başka bir bilgiye göre bu yaz hayata geçmesi beklenen Calibra’nın açılışı Ekim ayına ertelendi. Ancak cüzdan çıktıktan sonra desteklenen paraların sadece ait olduğu ülkelerin sınırları içinde geçerli olma ihtimali var. Bu da açılışında tüm dünyada geçerli olması beklenen Calibra’nın kullanımını ciddi oranda sınırlandırabilir. Calibra’nın para tutma ve transfer etme özelliklerinin Facebook Messenger ve WhatsApp uygulamalarına gelmesi de bekleniyor fakat açılış tarihi ertelendiğinden bu uygulamaların da takvimdeki yerinin değişebileceği belirtiliyor.

The Information’da yer alan Calibra’nın Libra parasını desteklemekten vazgeçtiği yönündeki bir haber ise, Facebook sözcülerinden birinin The Verge’e yaptığı açıklamayla düzeltildi. Sözcü, “Calibra’nın Libra’yı desteklemeyeceği doğru değil. Facebook projeye sonuna kadar bağlı” açıklamasını yaptı. The Information da bu açıklamadan sonra haberini düzeltti.

Libra projesi, geçen yılın Haziran ayında Facebook ve ortaklarının Blockchain tabanlı dijital ödeme ve para transferinde devrim yapacağı gibi büyük ve riskli bir iddiayla ortaya çıkmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl