Devler, Facebook’un kripto parası Libra’dan kaçıyor: 6 şirket çekildi

PayPal'ın ardından ödeme devleri Mastercard ve Visa'nın yanı sıra e-ticaret devi eBay ile bir başka ödeme şirketi Stripe da Facebook'un liderlik ettiği Libra projesinden resmen çıktı.

Ödeme devleri Mastercard ile Visa’nın yanı sıra e-ticaret devi eBay ve bir başka ödeme şirketi Stripe, Facebook’un kripto parası Libra’dan ayrıldılar.

Bu dört şirketten önce PayPal, resmi olarak Libra’yı terk ettiğini ilan etmişti. Mastercard, Visa, eBay ve Stripe ile birlikte projeden ayrılan şirketlerin sayısı beş oldu.

Bir eBay yetkilisi, Financial Times’a yaptığı açıklamada, “Libra’nın vizyonuna büyük saygı duymakla birlikte eBay kurucu üye olarak devam etmeme kararı aldı. Şu anda müşterilerimiz için eBay tarafından yönetilen ödeme sistemlerine kullanıma sunmaya odaklandık.” dedi.

Stripe yetkilisi ise “Stripe çevrim içi ticareti dünya çapında insanlar için daha erişilebilir kılmayı hedefleyen projeleri destekliyor. Libra da bu potansiyele sahip. İlerlemelerini yakından takip edeceğiz ve daha sonraki bir aşamada Libra Birliği ile çalışmaya açık olacağız.” şeklinde konuştu.

Visa’dan da şu açıklama geldi:

“Visa şu anda Libra’da yer almama kararı aldı. Değerlendirmeye devam edeceğiz ve nihai kararımız Libra Birliği’nin gerekli tüm yasal beklentileri tam olarak yerine getirme kabiliyeti de dahil olmak üzere bir dizi faktörle netleşecek.”

Bu haftanın başlarında iki senatör Sherrod Brown ve Brian Schatz; Visa, Mastercard ile Stripe’a mektuplar göndererek Libra ile mevcut ortaklıklarını tekrar gözden geçirmelerini talep ettiler.

Libra projesinde başlangıçta Facebook ve Calibra’nın haricinde 28 kurucu üye vardı. Beş şirketin ayrılmasıyla beraber 23 şirket kaldı.

Öte yandan Libra Derneği’nden Dante Disparte, 1500 kadar şirketin Libra’ya katılmakla ilgilendiğini söylemişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl