Facebook’tan yatırımcılara Libra hakkında kritik uyarı ve hatırlatma

Facebook, yeni çeyrek dönem raporunun risk faktörleri bölümünde yatırımcılara Libra'nın belirtilen zamanda kullanıma sunulacağını garanti edemeyeceğini söylüyor. Dahası şirkete göre, Libra hiçbir zaman piyasaya çıkmayabilir.

CNBC’de yer alan habere göre, Facebook yayınladığı 2. çeyrek raporunda, bir dizi faktörün Libra’nın hayata geçmesini engelleyebileceği yönünde hatırlatmada bulundu.

Raporun risk faktörleri bölümünde, Libra‘nın duyurulduğu Haziran ayından bu yana düzenleyicilerden ve kanun yapıcılardan gelen olumsuz eleştirilerin öneminin bilincinde olunduğu belirtiliyor.

Yine raporda böyle bir para biriminin piyasa tarafından kabulünde önemli belirsizliklerin bulunduğu kaydedilirken ek olarak Libra’nın ya da ilişkili ürünlerin belirlendiği tarihte veya herhangi bir zamanda hazır olacağının hiçbir garantisinin olmadığına da değiniliyor.

Raporda dijital paralar veya Blockchain teknolojisi konusunda çok fazla deneyim sahibi olmadığının da altını çizen Facebook, bunun da bu tarz ürünleri başarıyla geliştirme ve pazarlamayı olumsuz yönde etkileyebileceğini ifade ediyor.

Facebook’un Libra’sına ve dijital cüzdan projesi Calibra’ya öncülük eden David Marcus, Libra’yı geleneksel yöntemleri kullanarak para transferi yapamayan insanlar için daha etkili, düşük maliyetli ve güvenli bir ödeme aracı olarak tanımlamıştı.

Geçen ay duyurulan Libra ve Calibra; ABD Hazine Sekreteri Steven Munichin’den Fed Başkanı Jerome Powell’a, Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire’den Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Benoit Coeure’ye kadar geniş bir kesimden yoğun bir tepki almıştı.

Bugün CNBC’ye demeç veren bir Facebook sözcüsü de bu eleştiriler hakkında Libra hayata geçene kadar ilgili tüm taraflarla şeffaf bir şekilde çalışacaklarını ve Libra’nın başarısı için buna ihtiyaç duyduklarını söyledi. Yine Facebook CEO’su Mark Zuckerberg de geçtiğimiz Çarşamba günü benzer yorumlarda bulunmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl