ABD’de büyük teknoloji şirketlerinin dijital varlık çıkarmasına yasak hazırlığı

Facebook'un kripto para planlarının ardından ABD'de büyük teknoloji şirketlerinin finans kurumları haline gelmesinin önlenmesini amaçlayan bir yasa taslağı hazırlandığı ortaya çıktı.

Facebook’un Salı ve Çarşamba günü gerçekleşecek duruşmalarından önce büyük teknoloji şirketlerinin finans kurumları haline gelmesinin önlenmesini amaçlayan bir yasa tasarısı ortaya çıktı.

Tasarı ayrıca bu şirketlerin Fed Güvernörler Kurulu tarafından tanımlandığı gibi “bir değer deposu, hesap birimi veya değişim aracı olarak yaygın anlamda kullanılmaya yönelik tasarlanmış bir dijital varlık oluşturmasını, sürdürmesini veya işletilmesini” yasaklamayı hedefliyor.

Yıllık küresel geliri 25 milyar doların üzerinde olan herhangi bir teknoloji şirketini finansal alana girmekten alıkoyan tasarı, ihlal durumunda bu şirketlere günlük 1 milyon dolar para cezası verilmesini öngörüyor. Bununla beraber, ilgili belgenin henüz resmi bir belge olup olmadığı bilinmiyor.

 

Tasarıyla Facebook’un yolundan gitmeyi düşünen diğer teknoloji devlerinin planlarını değiştirerek vazgeçmelerinin planlandığı söyleniyor.

Facebook, 16 Temmuz’da Bankacılık Komitesi ve 17 Temmuz’da Finansal Hizmetler Komitesi önünde Libra ile ilgili ifade verecek.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun