Uluslararası Ödemeler Bankası’ndan Libra uyarısı

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), Facebook'un kripto para projesi Libra'nın bankacılık sektörüne zarar verebileceğini düşünüyor.

Merkez bankalarının merkez bankası olarak kabul edilen Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), Facebook’un kripto para projesi Libra’nın bankacılık sektörüne zarar verebileceği konusunda uyardı.

BIS tarafından Pazar günü yayınlanan bir raporda Facebook, Amazon ve Google gibi büyük teknoloji şirketlerinin geniş kullanıcı ağı sayesinde hızla baskın bir konum elde edebileceği belirtiliyor. BIS, bu şirketlerin finansal katılımı artırabilirken istikrar, rekabet ve veri korumasına yönelik tehditleri de beraberinde getirebileceklerini ifade ediyor.

BIS, bu nedenle dünya çapındaki regülatörlerin bankalar ve büyük teknoloji şirketleri arasında eşit şartların oluşmasını sağlaması gerektiği, ayrıca finansal düzenlemeler, rekabet politikası ve veri gizliliği düzenlemelerine dayanan “daha kapsamlı” bir yaklaşım benimsemelerine ihtiyaç olduğunu vurguluyor. Ayrıca “Amaç büyük teknoloji şirketlerinin finansal hizmetlere girişine riskleri sınırlarken kazanımlardan yararlanacak şekilde karşılık vermek olmalıdır.” diyen kurum, ulusal ve uluslararası yetkili makamlar arasında iş birliğinin çok önemli olduğunun altını çiziyor.

Facebook geçen hafta, 27 kurucu ortağı ile birlikte dünya çapında düşük ücretlerle para transferi gerçekleştirmenin hedeflendiği Libra adlı düşük volatiliteli bir kripto paranın duyurusunu yapmıştı. Kripto para ve Facebook aynı gün dünyanın dört bir yanından politika yapıcıların sert eleştirilerine maruz kaldı. Örneğin Avrupa Parlamentosu’nun Alman üyesi Markus Ferber, Facebook’un bir “gölge banka” olabileceği uyarısında bulundu ve regülatörleri uyanık olmaya davet etti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl