Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Facebook’un kripto parasına PayPal damgası

Facebook'un sır gibi sakladığı kripto para projesinde ödeme teknolojileri konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan PayPal'dan birçok eski kıdemli isimle çalıştığı bildiriliyor.

Bloomberg’de yer alan habere göre Facebook, sır gibi sakladığı kripto para projesi için birçok eski PayPal çalışanını işe aldı.

Geçen yılın Mayıs ayında oluşturulan Facebook’un Blockchain birimini 50’nin üzerinde çalışanı bulunduğu biliniyordu. Yeni ortaya çıkan bilgilere göre bu çalışanların önemli bir kısmı, yaklaşık 5’te 1’i daha önce tek bir şirkette çalışıyordu: PayPal Holdings Inc. En başından beri bilindiği üzere Blockchain biriminin başında ise yine eski PayPal başkanı olan David Marcus bulunuyor.

Marcus, 2014 yılında PayPal’dan ayrılarak Messenger ürün sorumlusu olarak Facebook’a katılmıştı. 2018’in Mayıs ayında Messenger’dan ayrılırken yaptığı açıklamada Facebook’ta sıfırdan başlayarak Blockchain’den en iyi şekilde yararlanmanın yollarını keşfetmek için küçük bir grup kurduğunu söylemişti. Marcus, daha sonra hızla PayPal’ın deneyimli isimlerinden bazılarını ekibe dahil etti. Bu grupta Christina Smedley’in yanı sıra Tomer Barel, John Muller, Meron Colbeci ve Nate Gonzalez gibi PayPal’ın ödeme teknolojileri konusunda derin bilgilere sahip eski önemli isimlerinin yer aldığı kaydediliyor.

Facebook’a yakın kaynaklar, şirketin ABD Doları’na ya da bir para birimi sepetine endekslenmiş sabit fiyatlı kripto para geliştirdiğini ifade ediyor. Yeni kripto paranın test edileceği ilk ülkenin Hindistan olacağı söyleniyor. Oluşturulan ürünün kullanıcılara Whatsapp yoluyla para transferi yapmasına izin vereceği belirtiliyor.

Şirketin halihazırda Hindistan’da Whatsapp ödemelerini test ettiği biliniyor. Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, geliştirici konferansında yaptığı açıklamada şirketin yakında Whatsapp ödemelerini diğer ülkelere de getireceğini söyledi.

Son olarak bir kripto para türü olacağı söylenen ürünün önümüzdeki çeyrekte duyurulabileceği bildiriliyor.

“Bitcoin’i 2-3 kat büyütebilir”

Öte yandan kripto para alanındaki en büyük yatırım şirketlerinden biri olan Blockchain Capital’den Spencer Bogart, Facebook’un kripto para alanına dahil olmasının Bitcoin’in kullanıcı tabanını 2-3 kat büyütebileceğini iddia etti. Bogart, Facebook’un milyarlarca kullanıcısı olduğu gerçeğinden hareketle, Facebook Coin’i tecrübe eden kullanıcıların küçük bir yüzdesinin bile Bitcoin ya da Ether gibi kripto paraları edinmeye yönelmesi halinde bunun büyük bir katalizör görevi göreceğini ileri sürdü.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl