Teknoloji devi Facebook, Stellar ile görüşüyor

Teknoloji devi Facebook'un Blockchain'le ilgili olarak son aylarda Stellar ve diğer bazı kripto para projeleriyle temas halinde olduğu öğrenildi.

Business Insider’da yer alan habere göre Facebook, Blockchain teknolojisini kullanabileceği yolları araştırırken birkaç kripto para projesiyle görüşüyor.

Teknoloji devinin PayPal’ın eski CEO’su David Marcus liderliğindeki Blockchain ekibi, son aylarda bu fırsatlardan bazıları hakkında açık kaynaklı ödeme şirketi Stellar‘la bir araya geldi.

Görüşmeler henüz erken aşamada ve bir ortaklığa dair bir belirti yokken Facebook, bu görüşmelerle büyük bankaların ödeme ağlarına rakip olmayı hedefliyor olabilir. Zira Facebook, son dönemde bankacılık teknolojileriyle alakalı önemli adımlar atıyor. Şirket yakın bir zamanda büyük ABD bankalarından kullanıcılarına yeni finansal hizmetler sunma çabasının bir parçası olarak kart işlemleri ve hesap bakiyeleri de dahil olmak üzere müşterileri hakkında ayrıntılı finansal bilgileri paylaşmalarını talep etmişti.

Stellar’dan bir yetkili, Facebook’un Stellar gibi dağıtık bir defter teknolojisi üzerinde ödeme işlemlerini kayıt altına almasının teknoloji devi için mantıklı olacağını söyledi. Böyle bir platform bankaları birbirine bağlayan ve para transferlerine olanak tanıyan SWIFT ödeme ağına rakip olabilir.

Stellar yetkilisi, “Bu sayede bankaların altından halıyı çekebilirler. Bir bankanın bir sosyal ağ kurmasından daha hızlı bir şekilde bir banka ekleyebilirler.” diyor.

Facebook’un kendi Blockchain teknolojisini inşa etmek yerine Stellar’ın ağını çatallayabileceği söyleniyor. Bir çatal durumunda ortaya çıkan her iki blok zinciri de aynı temellere sahip olur fakat diğer ileriye doğru farklı şekilde yönetilebilir.

Facebook’tan bir yetkili, şirketin Stellar’ın teknolojisi üzerine platform inşa edeceği iddiasını reddetti. Stellar’ın yetkilisi ise konuyla ilgili yorum yapmak istemedi.

CoinMarketCap’ten elde edilen verilere göre Facebook ile Stellar arasındaki görüşmelerin basına yansımasının ardından Stellar Lumens’in fiyatı yüzde 8 oranında artış gösterdi.

Bu arada şirketin Blockchain ekibinin başına geçen, aynı zamanda Coinbase’in yönetim kurulunda da yer alan Facebook yöneticilerinden David Marcus, geçtiğimiz gün Coinbase’den istifa etti. Marcus, istifa gerekçesi olarak çıkar çatışmasını öne sürdü. Bu gelişme, bir süredir Blockchain teknolojisi üzerinde çalışan Facebook’un yakında kripto parayla ilgili büyük bir haberle gelebileceği şeklinde yorumlandı.

→ BITMAIN FACEBOOK’U YERİNDEN EDECEK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl