Tesla’yı, Facebook’u dijital token’larla alıp satmak mümkün oluyor!

Yeni açılacak olan bir dijital borsa Tesla, Facebook ve Apple gibi şirketlerin hisselerinin token olarak alınıp satılmasına olanak tanıyacak.

Gelecek hafta açılacak olan bir dijital borsada yatırımcılar borsalar kapalı olsa dahi ABD dışında Apple, Facebook ve Tesla dahil olmak üzere şirketlerin hisse senetlerini alıp satabilecekler.

Estonya ve İsrail’de ofisleri bulunan DX.Exchange, Tokyo ve Hong Kong’un yanı sıra New York Borsası’na genişleme planlarıyla birlikte Nasdaq’ta listelenen 10 şirketin hisselerine dayanan dijital token’lar sunacak. Her bir dijital menkul kıymet, bir hisse ile desteklenecek ve bunların sahiplerinin şirketler işin içine dahil olmasa bile aynı temettü hakları bulunacak.

Token’lar, Ethereum ağında yayınlanacak

Borsanın sanal hisse teklifi, kripto para dünyasındaki teknolojiyi kullanarak ana finansal piyasalar üzerinde geliştirme yapmayı amaçlayan ürünler için yatırımcı iştahı testi olacak. DX, dijital hisseleri ya da token’ları partner MPS MarketPlace Securities Ltd. tarafından satın alınan ve tutulan gerçek hisselere dayalı olarak sunacak. Token’lar ise DX’te talebe karşılık gelen miktarla birlikte Ethereum ağında yayınlanacak.

 

Borsalar kapalı olduğunda bile işlem yapma olanağı olduğundan dolayı dijital hisseler, geleneksel hisselere göre avantajlar sağlayabilir. Ayrıca yabancı yatırımcılara ABD hisselerini kolayca alma ve satma olanağı da verebilirler.

‘Blockchain teknolojsiyle gelenekselin birleşiminin başlangıcı’

Borsanın CEO’su konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Mevcut menkul kıymetleri token’laştırma konusunda büyük bir pazar fırsatı gördük. Bunun geleneksel piyasanın Blockchain teknolojisi ile birleşmesinin başlangıcı olduğuna inanıyoruz. Bu tamamen yeni bir menkul kıymet ticareti dünyasına kapı açacak.” şeklinde konuştu.

Haber: Bloomberg

→ BITMEX’TEN SATOSHI NAKAMOTO’YA ANLAMLI TEŞEKKÜR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun

1 comment

  1. torikan Cevapla

    işte belediğim proje . aq ben yapmak istiyordum ama ne yapcak bilgi nede yapacak para var. satış anında alım sağlayıp fiyatı sabit tutacak kadar para lazım yada yalandan alacak bir sistem!