Facebook yöneticisi: Çin’in madenciliği engellemesi, Bitcoin için harika

david-marcus

Facebook’un kripto para projesi Diem’in yönetim kurulu üyesi ve aynı zamanda sosyal medya devinin dijital cüzdanı Novi’nin başındaki isim olan David Marcus’tan Bitcoin madenciliğinde yaşananlara dair dikkat çekici bir yorum geldi.

Marcus, Çin’in Bitcoin madenciliğine dönük sıkı önlemlerinin ve yasaklamalarının Bitcoin için iyi olduğunu savundu. Marcus, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bitcoin madenciliği gücünün daha fazlasının ABD ve Batı’ya kayması kötü bir şey mi? Bana göre, Çin’in madenciliği engellemesi, Bitcoin için harika bir gelişme.” ifadelerini kullandı.

Çin’in yasaklarının ardından ülkede faaliyet gösteren madenciler, dünyanın farklı bölgelerine geçiş yapmaya başladı. Bu konuda Kuzey Amerika sıcak bir bölge ve aynı zamanda Kazakistan’a da yoğun bir geçiş var. Bugün ortaya çıkan bir gelişmeye göre, Çin’de faaliyeti durdurulan Bitcoin madencilik şirketi Bit Mining, operasyonlarının önemli bir kısmını Kazakistan’a kaydırdı. Şirket, 1 Temmuz’a kadar buraya 2 bin 600 madencilik cihazı taşımayı planlıyor.

Çin’den gelen haberlerin ardından Bitcoin hash rate’i de sert düşüş yaşadı. Geçen ayın ortalarında 180 EH/s’nin üzerinde yer alan oran, bugün yüzde 30’dan fazla azalmayla 125 EH/s düzeyinde.

Çin’de otoriteler, yalnızca madenciliği engellemiyor aynı zamanda kripto para işlemi yapılmasını da istemiyor. Ülkede, banak ve ödeme şirketlerinin yöneticileri devlet otoriteleriyle bir araya geldiler. Yetkililer, kanunları yeniden hatırlattı ve daha sert denetimle engelleme talep etti. Çin’de yaşananlara bir yorum da Galaxy Digital CEO’su ve kripto para yatırımcısı Mike Novogratz’tan geldi. Ünlü yatırımcı, “Çin’den gelen haberler iyi değil. Xi otoriter bir lider ve her konuda kontrolün kendisinde olmasını istiyor. BTC ise otoriterliğin tam tersi. Çin halkı, her zaman parayı sistemin dışına çıkarmanın bir yolunu bulacaktır. Ancak devlet bunu her geçen gün daha da zorlaştırıyor. Bu konuları düzeltmek biraz zaman alacak. İnancınızı kaybetmeyin.” şeklinde konuştu.

Fotoğraf: Flickr/A. Quintano

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Mert Cevapla

    Bu Çin, ABD’nin gücünün farkında değil. Yarın ABD, Çin’le ticareti yasaklarsa, yiyecek yarasa bile bulamazlar. Kapitalizmin ya da başka bir sistemin sadece senin işine yarayan yönlerini almaya çalışır, sadece kendini düşünür, diğer devletlerin zararına işler yaparsan, dışlanırsın.