Facebook’un dijital para cüzdanı piyasaya girmeye hazır

Daha önce PayPal'ın başında bulunan ancak 2018 yılında blok zincir yöneticisi olarak Facebook'a geçen David Marcus, Diem'in dijital cüzdanı olan Novi'nin ABD'de neredeyse her eyaletten onay aldığını ve kullanıma hazır olduğunu belirtti. Marcus ayrıca, şu an dünyadaki ödeme sisteminin bozuk olduğunu yazdı.

david-marcus

Facebook’un kripto para ve blok zincirinden sorumlu yöneticisi David Marcus, Medium’da “İyi sabit coin’ler, para için bir protokol ve dijital cüzdanlar: bozuk ödeme sistemimizi düzeltmek için bir formül” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

“Acilen bu bozuk sistem düzeltilmeli”

Şu anda ödeme sisteminin tamamen bozulmuş olduğunu belirten Marcus, bunun acilen düzeltimesi gerektiğini belirtti:

“ABD’de son dönemde dijital varlıklar, kripto paralar ve sabit coin’ler üzerine sürekli olarak artan tartışmalar yapılıyor. Bu durum beni cesaretlendiriyor. Özellikle de şimdi. Çünkü bizim bozuk ödeme sistemimizi değiştirme gerekliliğimiz hiç bu kadar acil olmamıştı. Şu anki sistem pahalı, yavaş ve birlikte çalışabilir değil. Hala 1.7 milyar kişinin banka hesabı yok. ABD’de ise bu rakam 62 milyon.”

“Novi piyasaya girmeye hazır”

Facebook’taki son dönemini Diem’in dijital cüzdanı olan Novi’nin geliştirilmesine harcayan Marcus, dünyada gerekli olan değişimin geciktiğini, bunun mutlaka olacağını ve Novi’nin de regüle bir şekilde piyasaya girme konusunda tamamen hazır olduğunu söyledi:

“Değişim çok gecikmiş durumda… Bu, öyle ya da böyle olacak. Novi, piyasaya girmeye hazır. Regüle edilmiş bir üründü ve bizden talep edilecek olan yüksek standarttaki uyumluluk taleplerini karşılama konusunda operasyonel kabiliyetimize güveniyorum. ABD’de neredeyse her eyalet için lisansları ve onayları almış durumdayız Bu tür onayları almadığımız hiçbir yerde Novi’yi kullanıma açmayacağız. Daha ucuz, daha ulaşılabilir ve birlikte çalışabilir dijital ödeme sistemlerine geçişi geciktirmenin artık mantıksız olduğunu düşünüyoruz. Bu endüstride güvenilir bir oyuncu olabileceğimizi göstermek için ısrar etmeye devam edeceğiz ve değişime olumlu katkı verebileceğimizi göstereceğiz”

Hatırlanacağı üzere Facebook’un kendi dijital parası olan Libra, arkasında birçok büyük şirket olmasına rağmen Batı’nın regülasyon kurumları tarafından “finansal otorite için bir tehlike” olarak görülmüştü ve baskılar sonucunda tüm büyük şirketler Libra Birliği’nden çıkmıştı. Facebook daha sonra ise bu regülasyon kurumlarıyla iletişim kurarak, onların isteklerine bağlı olmayı taahhüt eden Diem projesini başlatmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl