Fed faiz kararından önce bilmeniz gerekenler

ABD Merkez Bankası (Fed) bu akşam TSİ 21'de yeni faiz kararını açıklayacak. Fed'in faizleri sabit bırakmasına kesin gözüyle bakılırken, kurum başkanı Jerome Powell'ın yapacağı açıklamalar ise merakla bekleniyor. Powell'ın faiz indirimlerinin ne zaman başlayabileceği ve Kanada Merkez Bankası ile AB Merkez Bankası'nın faiz indirimleri hakkındaki yorumları da yine dünyanın gündeminde olacak.

Dünyada tahvil, hisse senetleri ve kripto para piyasaları Fed’in bugün alacağı faiz kararıyla, kurum başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarını merakla bekliyor. Aslında Fed’in bir faiz indirimine ya da artırımına gitmesi uzmanlara göre söz konusu bile değil ancak Powell’ın, kararın açıklanmasından sonra yapacağı açıklamalar büyük önem taşıyor.

Aslında piyasalarda faiz indirimleri, geçtiğimiz seneki bankacılık krizinden bu yana bekleniyor ancak Powell ve Fed şube başkanları, enflasyonun yeteri kadar düşmediği gerekçesiyle faizleri uzun süredir sabit ve yukarıda bırakmanın çok daha önemli olduğunu dile getiriyorlardı.

Beklenti %1 bile değil

Kısa vadedeki faiz oranlarını tahmin etmek için analistlerin ve ekonomistlerin takip ettiği “CME FedWatch Tool” rakamlarına göre de kurumun bu akşam faiz indirme olasılığı %1 bile değil. Piyasalar Fed’in bu akşam %99.4 oranında faizleri sabit bırakmasını öngörüyor.

Yeni dot-plot da açıklanacak

Öte yandan tüm bunlarla birlikte Fed üyelerinin faiz gidişatı konusundaki tahminlerinin görüleceği dot-plot grafiği de bu akşam güncellenmiş olacak. Dot-plot grafikleri, senede yapılan 8 toplantının 4’ünde açıklanıyor. Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında açıklanan grafiğin bu akşamki güncellemesinde, Fed üyelerinin faiz indirimlerini en erken ne zaman bekledikleri de görülmüş olacak.

Son dot-plot grafiğinde (mart ayı) üyelerin büyük bölümünün 2024 yılı için faiz oranlarının yüzde 5’in altına düşmesini bekledikleri görülmüştü. Ancak üyeler 2024 yılı için olan faiz indirim beklentilerini, enflasyonun düzenli olarak yüksek gelmesi nedeniyle azaltabilirler.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl