Özgür Demirtaş’tan faiz kararı yorumu: Bugün itibari ile bitti!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararı piyasaları şaşırtırken, ekonomist Özgür Demirtaş ise "Türkiye Ekonomi Modeli" olarak bilinen politikanın artık bittiği değerlendirmesinde bulundu. Diğer ekonomistler de kurumun kararını doğru buldu.

TCMB, faizi 750 baz puan artırdı ve beklentilerin çok ötesine geçti. Son dönemde faiz artırım politikası uygulayan kurum böylece politika faizini yüzde 25’e çıkarmış oldu. Beklentiler ise 200 baz puanlık bir artış civarında bulunuyordu.

Demirtaş: Türkiye Ekonomi Modeli bitti

Faiz kararının ardından nasıl bir tepki vereceği merakla beklenen Özgür Demirtaş, Twitter’dan kısa bir yorum yaptı ve geçmişte birçok kez telaffuz edilen “Türkiye Ekonomi Modeli”nin artık bittiğini söyledi. Demirtaş, “Türkiye Ekonomi Modeli denen şey bugün itibari ile bitti ! Merkez Bankasını tebrik ederim” dedi.

Mahfi Eğilmez: Olumlu adım

Bir diğer ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez de TCMB’nin adımını olumlu bulduğunu söyledi. Eğilmez, “MB politika faizinin % 25’e yükseltilmesi, faiz hala enflasyonun çok altında olsa da, insanlarda doğru politikalara dönüş umudu yarattığı için kurda gerilemeye yol açtı. Yeterli olmasa da olumlu bir adım. Yapısal reformlarla desteklenmesi gerekir” dedi.

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise, TCMB’nin faiz kararının ardından Twitter’dan “Kararlıyız, fiyat istikrarı en büyük önceliğimiz” ifadelerini kullandı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl