İngiliz meclisinden fan token’lar için uyarı: Tehlike yaratıyorlar

Kripto paralar tüm dünayda tartışılmaya ve regülasyon kurumlarının kıskacında yer almaya devam ederken, son haber ise İngiltere'den geldi. Birleşik Krallık'ta bir meclis komitesi fan token'ların taraftarlarla etkileşim kurma sözüyle kullanıldığını ancak yatırımcılar için tehlike yarattığını belirten bir rapor yayımladı. Socios'dan ise rapora yanıt gecikmedi.

Birleşik Krallık’ın alt meclisi olan House of Commons bünyesinde yer alan “Kültür, Medya ve Spor Komitesi” spor kulüplerini ve taraftarları, fan token’lar konusunda uyardı. Komite konuyla ilgili 30 sayfalık da bir rapor yayımladı.

Bilindiği üzere fan token’lara sahip olan taraftarlar takımlarının hangi müzikle sahaya çıkacağından, hangi formayı giyebileceğine kadar birçok konuda karar merciii olabiliyorlar.

“Taraftar token’ları dışarıda tutulmalıdır”

Ancak komite bu etkileşimlere rağmen fan token’lardan endişe duyduğunu belirtti. Raporda şu ifadeler kullanıldı:

“Taraftarlarla etkileşim yaratma sözlerinin tutulmadığını görmekteyiz. Hem fiyat volatilitesi hem de taraftarlar arasındaki bazı tereddütler, bu token’ların gelecekte dâhi bu birlikteliği yaratabileceği konusunda şüphe ve endişe yaratmaktadır. Sporda ve özellikle futbolda taraftar etkileşimine dair yapılacak herhangi bir düzenlemede taraftar token’lar dışarıda tutulmalıdır”

Raporda ayrıca fan token’lar dışında NFT’lere de değinildi. Komite, spor kulüplerine bağlı olan NFT satışlarını kumara benzetti.

İngiltere son dönemde sert şekilde uyguladığı kripto para regülasyonlarıyla biliniyor. Kripto paralarla ilgili birçok reklam yasaklanırken, önemli şirketler de ülkeden çıkış yapmışlardı. Regülatör kurum FCA, kendisine gelen yüzlerce başvurudan son dönemde sadece 38’ine izin vermişti.

Socios’dan yanıt gecikmedi

Dünya üzerinde birçok spor kulübünün taraftar token’larının ihracını gerçekleştiren Socios, komite raporuna yanıt verdi. Şirket, raporun olgusal hatalardan oluştuğunu belirterek “Taraf token’ları dahil olmak üzere, utility token’larının pazarlama kuralları artık FCA’in yeni finansal promosyon kuralları kapsamında düzenlenmektedir. Komite raporunda, taraftarların korunması çağrısına yanıt vermek üzere tasarlanan bu yeni önemli düzenlemelere hiç atıfta bulunulmaması hayal kırıklığı yaratmaktadır. Komitenin yanlışlıkla utility token’larla karıştırdığı NFT’ler, kripto varlıkların bu yeni pazarlama kuralları kapsamında düzenlenmemektedir.” denildi.

Açıklamada, Socios’un mevcut tüm düzenlemelere uymak için yoğun çalışma yürüttüğü, faaliyet gösterilen tüm pazarlarda regülatörlerle iletişim içinde bulunduğu vurgulandı. Devamında, “Örneğin Socios.com, İtalya’daki OAM’ye sanal varlık hizmet sağlayıcısı olarak kayıtlıdır ve sanal para takas hizmetlerinin ve dijital cüzdanlarının gözetiminin sağlanması için İspanya Merkez Bankası tarafından düzenlenmektedir. Socios.com ayrıca, yürürlüğe girdiğinde uyum sağlamak üzere MiCA düzenlemesi için de hazırlıklarına başlamıştır.” ifadeleri yer aldı.

Yalnızca geçen sene taraftar token’larına sahip olan ve uygulama aracılığıyla takımlarla etkileşim kuran taraftarlara 24 binden fazla maç bileti ve binden fazla ürün hediye ediliğinin altını çizen Socios, açıklamayı şu şekilde bitirdi:

“Komitenin raporunda yer verdiği kaynaklara taraftar token sahiplerinin elde ettiği ödül ve fırsatlara ilk elden tanık olma fırsatı sunulmuştur. Ne yazık ki bu kişiler bizimle iletişime geçmeyi ve ürünü daha iyi anlama, öğrenme fırsatını değerlendirmeyi reddetmişlerdir. Raporda alıntılanan kişilerin blok zinciri teknolojisi ya da bu yeni gelişen sektör hakkında herhangi bir geçmişe sahip olmamamalarına rağmen görüşlerinin gerçek olarak sunulması da son derece hayal kırıklığı yaratmıştır. Buna ek olarak, sözlü kanıtlarda verilen taraftar anketi örneği tamamen yanlıştır ve sunduğumuz bir anket değildir. […] Komitenin sözlü kanıt oturumuna katılamadığımız için üzgünüz ancak yazılı kanıtlar sunduk ve bunların gözardı edilmesi yanlış çıkarımlara yol açtı. Socios.com’daki 80’den fazla spor kulübüne yardımcı olmak için yeni ürün ve hizmetler geliştirmek üzere yatırım yapmaya devam etme kararlığımızı sürdürdüğümüz için gelecekte komiteye katılmaktan ve onlarla iletişim kurmaktan mutluluk duyacağız.”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl