Fantom (FTM) fiyatı, Andre Cronje’nin ayrılma kararıyla darbe aldı

DeFi alanında en önemli geliştiricilerden biri olan Andre Cronje, kriptoyu bıraktı. Duyuruyu, onunla birlikte aynı kararı alan Fantom'da çalışan yazılım mimarı Andre Nell yaptı. Karar, geliştiricilerin ilişkili olduğu token'ların fiyatlarında düşüş yarattı.

Kripto para dünyasının Yearn Finance ve Fantom’daki çalışmalarıyla tanıdığı Andre Cronje ile Fantom’da çalışan yazılım mimarı Anton Nell, kriptoyu bıraktıklarını açıkladılar.

Hem kendisi hem de Cronje adına açıklama yapan Nell, artık DeFi/kripto alanında çalışma yapmayacaklarını ifade etti. Nell, 3 Nisan 2022 itibari ile yaklaşık 25 uygulama ve hizmeti de sonlandıracaklarını söyledi.

Buna göre, yearn.fi, keep3r.network, multichain.xyz, chainlist.org, solidly.exchange ve bribe.crv.finance kapanacak. Onların yerine yearn.finance, thekeep3r.network ve multichain.org’un kullanılması tavsiye edildi.

Nell ayrıca kararın bir anlık öfke sonucu alınmadığını, bir süredir düşünüldüğünü vurguladı ve “Son birkaç yıldır bize destek veren herkese teşekkür ederiz.” dedi.

YFI ve FTM’de çift haneli düşüş

Alınan karar, bazı token’ların fiyatlarına da etki etti. En başta Cronje’nin kurucusu olduğu Yearn Finance’in token’ı YFI, dakikalar içinde yaklaşık 20 bin dolardan yüzde 15’e yakın düşerek 17 bin 300 dolara geriledi. Daha sonra bir miktar toparlanan kripto para, TSİ 15.30 itibari ile 18 bin dolardan işlem görüyor.

Cronje’nin kriptoyu bırakmasıyla Yearn Finance projesinin artık sürdürülemeyeceğine dönük yorumlarından ardından ekipten Banteg, “Andre’nin bir yıldan fazladır Yearn Finance üzerinde çalışmadığının farkında mısınız?” dedi ve protokol bünyesinde 50 tam zamanlı ve 140 yarı zamanlı çalışan olduğuna dikkat çekti.

YFI’da olduğu gibi FTM’de de önemli bir düşüş vardı. Son dönemde üzerinde çalışan protokollerdeki kilitli varlıkların hızla arttığı Fantom’ın FTM coin’i 1.60 dolardan 1.40 dolara yüzde 13’lük değer kaybı yaşadı.

Solidly’nin SOLID token’ı yüzde 70 düştü

Öte yandan en büyük düşüş, 3 Nisan’da kapatılacağı belirtilen SOLID’de görüldü. Diğerlerine göre yeni bir proje olan ve henüz geçen ay piyasada işlem görmeye başlayan SOLID, kısa sürede yüzde 70 düşüş yaşadı.

Fantom’dan açıklama: Tek kişilik bir takım değiliz

Bu arada Fantom’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada da şöyle denildi:

“Andre’ye kripto için yaptıklarından dolayı minnettarız fakat Fantom, tek kişilik bir takım değildir ve hiçbir zaman da öyle olmadı. Fantom’da 40’tan fazla kişi çalışıyor. Fantom’ın dünyanın en çok kullanılan ve sevilen DeFi ağlarından biri olmasını sağlayan şey ekip çalışmasıdır. Her gün yüzlerce geliştirici Fantom üzerinde çalışma yapıyor ve her gün 100 binden fazla benzersiz adres Fantom’ı kullanıyor. Yaygın inanışın aksine Andre, Fantom’da çekirdek geliştirici değildi. […] Fantom’ın gelişimi, Andre’nin kararından etkilenmeyecek. Planlandığı gibi büyük şeyler geliyor.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl