Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

FATF’ten ülkelere: Kripto para kurallarını artık uygulayın

G7 ülkelerinin kurduğu ve birçok ülkenin de dahil olduğu Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force – FATF) kripto paralar için ortaya konan regülasyonların birçok ülke tarafından hala yerine getirilmediğini belirten bir açıklama yaptı.

fatf

Kara para aklamayla mücadele denetçisi, 12 aylık ikinci denetim toplantısında 128 yargı bölgesinden sadece 58’inin FATF standartlarına uygun olarak revizyon yaptığını açıkladı. Bu 58 bölgenin, 52’si sanal varlık hizmet sağlayıcılarını (VASP’lar) regüle ederken, 6’sı ise yasakladı.

“2 sene oldu, artık kuralları uygulayın”

Yapılan açıklamada, geleneksel finans için hazırlanmış regülasyon kurallarını, kimler tarafından tasarlandığı bile bilinmeyen kripto para endüstrisine uygulamanın zor olduğu ancak FATF’in, kripto paralarda kara parayı aklama (AML) kurallarını ortaya koymasından iki sene geçtiği ve dolayısıyla artık herkesin gerekli uygulamaları başlatması gerektiği belirtildi.

Özel sektör övüldü, ülkeler eleştirildi

FATF’in yaptığı basın açıklamasında, “Seyahat Kuralı”nın uygulanması konusunda teknolojik birçok geliştirme yapan özel sektör övülürken, ülkeler ise eleştirildi:

“Ancak yargı bölgelerinin çoğu, “seyahat kuralı” da dahil olmak üzere FATF gereksinimlerini hala uygulamamaktadır. Bu durum, gerekli olan teknolojiye daha çok yatırım yapılmasında cesaret kırıcı bir faktör olmaktadır”

“Kürsel güvencenin olmadığı anlamına geliyor”

Türkiye’nin de içinde bulunduğu 37 ülkeyi kapsayan FATF, uygulamadaki bu boşlukların, VASP’ların kara para aklama veya terörün finansmanı için kötüye kullanılmasını önleyecek küresel güvencelerin hala olmadığını gösterdiğini belirtti.

Kurum ayrıca son dönemde çok fazla ortaya çıkan fidye saldırılarını da raporuna dahil etti ve “Raporumuzda gelecekteki sanal para bağlantılı fidye salırılarını önlemek için de FATF aksiyonlarının neler olduğuna değinilmektedir” denildi.

Merkeziyetsiz finans (DeFi) konusuna da değinilecek

FATF, Mart ayında da merkeziyetsiz finansla ilgili bir taslak rapor/rehber hazırlamıştı. Ancak son dönemde çok sayıda gelen geri bildirim yüzünden bu rehberin güncellenmesi gecikmiş durumda. FATF, VASP kurallarının Ekim 2021’de güncellenmiş olacak rapor ile tamamlanacağını belirtirken, DeFi tarafının da bu rapora dahil edilmesi ve bu tarihten önce güncellenmemesi bekleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl