FBI tarafından kapatılan kripto borsasının cüzdanı aniden harekete geçti

2011 yılında kurulan ve 2017'de FBI tarafından para aklama iddiaları nedeniyle kapatılan BTC-e adlı borsayla bağlantılı olan bir cüzdan yıllar sonra harekete geçti ve 10 bin adet Bitcoin'i iki ayrı cüzdana gönderdi.

BTC-e adlı borsayla bağlantılı bir cüzdan 2017 yılının Ağustos ayından bu yana ilk kez hareket etti ve 167 milyon dolar değerde 10 bin Bitcoin’i iki ayrı cüzdana gönderdi.

FBI tarafından para aklama suçlamalarının ardından kapatılan borsanın cüzdanı daha sonra, 3500 BTC gönderdiği cüzdandan 300 BTC’yi de bir başka cüzdana gönderdi ve bu fonları da başka cüzdanlara dağıttı. İlk gönderimdeki iki cüzdandan biri ise aldığı BTC’leri hala tutuyor.

Mt.Gox’tan çalınan Bitcoin’ler mi aklandı?

Borsanın para aklama iddialarıyla suçlanan sahibi Alexander Vinnik 2017 yılında Yunanistan’da yakalanmış ve ABD Adalet Bakanlığı yetkililerine teslim edilmişti. BTC-e’nin Mt. Gox borsasından çalınan Bitcoin’lerin aklanmasını kolaylaştırdığı iddia ediliyordu. Vinnik ayrıca para aklama suçlamalarıyla Fransa’da da 2020 yılında 5 yıl hapis cezası almıştı ve aynı yıl ABD’ye iade edilmişti.

Borsanın cüzdanının hareketini blok zinciri analitik firması Crystal Blockchain’e bildiren ise kripto para yatırımcısı ve takipçisi olan Sergey Mendeleev oldu. Mendeleev Telegram üzerinden yazdığı mesajda “10 BTC hareket etti… Acaba hareket ettirenler kim? Bilyuchenko mu yoksa ABD’deki Vinnik mi?” dedi.

Aleksandr Bilyuchenko, Vinnik ile borsayı kuran bir başka isim.

BTC-e borsası 2015 yılında dünyadaki tüm Bitcoin hacminin %3’üne sahipti. Borsada 2011’de açıldığı günden kapandığı 017 yılına kadar 9 milyar dolarlık işlem hacmi elde edildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl