3 milyar dolarlık kripto kaptırıldı: FBI’dan ‘flört dolandırıcılığı’ uyarısı

ABD’de Federal Soruşturma Bürosu (FBI), kripto para sektöründe giderek artan ve ‘pig butchering’ denilen ‘flört dolandırıcılığı’ konusunda uyardı.

Kripto para sektöründe son zamanlarda “pig butchering” (flört dolandırıcılığı) adı verilen dolandırıcılıklarda artış görülüyor. Bu dolandırıcılık türünde, bir kişi veya grup sosyal medya ya da flört uygulamaları aracılığıyla sahte kimlikler oluşturarak ‘flört dolandırıcılığı’ yapıyor. Yani dolandırıcılar, mağdurun güvenini kazandıktan sonra, meşru bir web sitesinin taklit bir versiyonu aracılığıyla onları yatırım fırsatlarına ikna ediyor. Bu tarz dolandırıcılıkları küresel suç örgütleri de kullanırken mağdurların sayısı günbegün artıyor.

3 milyar dolardan fazla kripto para kaybettiler

Saldırılardaki artışın bir sonucu olarak, ABD’deki mağdurların bir önceki yıl boyunca siber suçlulara toplam 3 milyar dolardan fazla kripto para kaptırdıklarını bildirdi.

Bu dolandırıcılar, güven kazanmanın yanı sıra çok sayıda kurbanı para vermeye ikna etmek için psikolojik manipülasyonu da kullanmaya başladı.

ABD’li kolluk kuvvetleri, “Suçlular kurbanlara yatırım süreci boyunca koçluk yapıyor, onlara sahte kârlar gösteriyor ve kurbanları daha fazla yatırım yapmaya teşvik ediyor.” dedi.

Bildirilene göre, mağdurlar paralarını çekmeye çalıştıklarında, kendilerine bir ücret veya vergi ödemeleri gerektiği söyleniyor. Ancak, dayatılan ücret veya vergileri ödeseler bile paralarını geri alamıyorlar.

Yıldan yıla rekor artış

Son uyarı, FBI’ın yıllık İnternet Suçları Raporu’nda Amerikalıların 2022 yılında yatırım dolandırıcılığı nedeniyle 3 milyar dolardan fazla para kaybettiğini açıklamasının ardından geldi.

Duyuruda, 2022 yılında, IC3’e (İnternet Suçları Şikâyet Merkezi) en çok yatırım dolandırıcılığı kayıplarının bildirildiği aktarıldı.

Ayrıca, “Yatırım dolandırıcılığı şikayetleri 2021’de 1,45 milyar dolardan 2022’de 3,31 milyar dolara yükseldi. Bu da yüzde 127’lik bir artış anlamına geliyor.” dendi.

Aktarılana göre bu şikayetler içinde, kripto para yatırım dolandırıcılığı 2021’de 907 milyon dolardan 2022’de 2,57 milyar dolara yükseldi. Bu da yüzde 183’lük bir artışı temsil ediyor.

Defalarca uyardığını belirten FBI yatırımcılara tavsiyeler yayımladı

Bu, kurum tarafından yayınlanan ‘pig butchering’ planlarına ilişkin ilk uyarı değil. FBI, geçtiğimiz ekim ayı dahil olmak üzere önceki uyarılarında da dolandırıcıların sahte yatırım uygulamaları ve “oyna-kazan” özellikli oyunlarda sahte ödüller kullanarak yatırımcılardan milyonlarca kripto para çaldıklarını bildirmişti.

FBI, potansiyel hedeflerin kripto para yatırım dolandırıcılığına karşı kendilerini nasıl koruyabileceklerine dair ipuçlarını da şu şekilde paylaştı:

  • Tanımadığınız bir kişi sizinle iletişime geçerse, herhangi bir finansal veya kişisel kimlik bilgisi vermeyin ve herhangi bir para göndermeyin.
  • Yalnızca internette tanıştığınız birinin tavsiyesine göre yatırım yapmayın.
  • Herhangi bir yatırım fırsatının, kripto para yatırım web sitesinin ya da uygulamasının geçerliliğini teyit edin.
  • Halihazırda para yatırdıysanız ve bir oyunun kurbanı olduğunuza inanıyorsanız, paranızı çekmek için herhangi bir ek ücret veya vergi ödemeyin.
  • Kaybedilen fonları geri kazanabileceğini iddia eden hizmetler için ödeme yapmayın.
Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl