FBI’dan sahte kripto uygulaması uyarısı: Milyonlarca dolar çalındı

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), sahte kripto para uygulamaları konusunda kullanıcıları uyardı. Kurum, uygulamalardan şüphelenmeyerek kullanan yatırımcılardan sadece birkaç ay içinde milyonlarca dolar çalındığını belirtti. Bir kişinin kaybı ise 900 bin dolara kadar ulaştı.

ABD’nin iç istihbarat teşkilatı olan FBI, kripto para yatırımcılarını sahte uygulamalar konusunda uyardı. Kurum, sahte kripto para uygulamaları kullanımı sebebiyle toplamda 244 kişinin dolandırıldığını ve yatırımcılardan yaklaşık 42.7 milyon dolar çalındığını açıkladı.

1 yıldan az sürede milyonlarca dolar çalındı

FBI, detaylı bilgi de verdiği açıklamasında, spesifik bir olaya da değindi ve 22 Aralık 2021 ile 7 Mayıs 2022 tarihleri arasında siber-suçluların en az 28 kişiyi bu yöntemle dolandırdıklarını ve bu zmaan dilimi içerisinde yaklaşık 3.7 milyon dolarlık dolandırıcılık faaliyetinde bulunulduğunu belirtti. 4 Ekim 2021 ile 13 Mayıs 2022 tarihleri arasında gerçekleşen bir başka dolandırıcılık faaliyetinde ise YiBit1 adı altında hizmet veren bir sahte şirket, en az 4 kişiden yaklaşık 5.5 milyon dolar çaldı.

Tek bir kişiden 900 bin dolar!

Bir başka olayda ise tek bir kişinin zararının 900 bin dolar gibi yüksek bir meblağa ulaşması da dikkat çekti. İki kripto para yatırımcısını hedef alan kişiler, Supay adlı uygulamanın indirilmesini talep ettiler. Buradaki iki kişiden birinin zararı 900 bin dolar oldu.

FBI’dan yapılan açıklamada, dolandırıcıların genelde ABD vatandaşlarını hedef aldıkları ve yatırımcıları “yasal uygulama” vaadiyle kandırdıkları belirtildi.

Akıllı telefon kullanımı vaka sayısını artırdı

FBI ayrıca, akıllı telefon kullanımının ve dijital yatırımların her geçen gün artmasının da bu tür olaylarda mağdur olan kişi sayısının da artmasına sebep olduğunu belirtti:

“FBI olarak dolandırıcıların, daha fazla yatırımcı elde etmek amacıyla birçok web sitesini kopyaladığını ve sahte siteler açarak onları dolandırdığını tespit etmiştir. Finansal kurumların yatırımcı ve kullanıcılarını bu konuda uyarmaları gerekmektedir. Yatırımcılar da, indirdikleri uygulamaların doğrulanmış olup olmadıklarını kontrol etmeli, ayrıca müşterisi oldukları finansal kurumların da kripto para hizmeti verip vermediğinden emin olmalıdır”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl