FCA başkanından kripto para reklamları konusunda Kardashian örneği

Kripto paraların tüm dünyada büyük ilgi toplaması regülatörlerin de ciddi şekilde dikkatini çekerken, son uyarı ise İngiliz regülasyon kurumu FCA'in başkanı Charles Randell'dan geldi. Randell, token çıkaran şirketlerin, sürekli olarak kontrol edilmesi gerektiğini belirtirken sosyal medya reklamları konusunda da uyardı ve Kim Kardashian örneğini verdi.

Geçtiğimiz hafta ABD Menkul Kımyetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) küçük yatırımcıyı kripto paralara karşı uyaran açıklamasının ardından şimdi de Birleşik Krallık Finansal Davranış Otoritesi (FCA) başkanı Charles Randell, benzer uyarılarda bulundu.

Ekonomik suçlar konusunda Uluslararası Cambridge Sempozyumu’nda konuşan FCA başkanı, özellikle token ihraç eden şirketlerin daha sıkı kontrol edilebilecek bir seviyede tutulmasının önemine ve internet sitelerindeki reklam kampanyalarına değindi.

İyi bir finansal regülasyon sisteminin inovasyonu da destekleyeceğini belirten Randell şunları söyledi:

“Etkili bir regülasyon sistemi için uluslararası iş birliği ve bazı standartlar gereklidir. Bunlar olmazsa, dış müdahaleye açık olan yatırımcıları korumamız mümkün olmaz. Spekülatif varlıklar karşısında birçok kez uyarılarda bulunduk. Bu varlıklar, token’lar ya da kripto paralar bizim tarafımızdan regüle edilmiyor. Bu token’ları çıkaranların sıklıkla regüle edildiği bir sistem olmalıdır.”

“Bu konu beni Kim Kardashian’a getiriyor”

Kripto paraların sosyal medya kanallarında öne çıkarılması ve reklamlarının yapılmasıyla ilgili de konuşan Randell, ABD’li ünlü Kim Kardashian’ı örnek verdi:

“Bu konu beni Kim Kardashian’a getiriyor. 250 milyonluk Instagram takipçi kitlesine, Ethereum Max Topluluğu’na girip bu token’ı almalarını söylemesi bence, tarihin en büyük kitle erişimi sağlanan finans reklamı olabilir. Ona bu soru sorulduğunda Instagram kurallarınca bunun bir reklam olduğunu söyledi. Ancak Ethereum Max’ın, Ethereum ile karıştırılmaması gerektiğini söylemedi. O token, kripto para borsalarını dolduran yüzlerce token’dan sadece bir tanesiydi. Tabii ki ‘bu token bir dolandırıcılıktır’ diyemem. Ancak özellikle sosyal medya ünlüleri düzenli olarak dolandırıcılardan ödeme alıyorlar. Spekülasyona dayalı şekilde ‘pump ve dump’ hareketleri yapılıyor. Bazılarının hiç vârolmayan coin’lerin bile reklamını yaptığını gördüm” dedi.

Hatırlanacağı üzere hacim olarak dünyanın en büyük borsası olan Binance de, FCA tarafından ciddi şekilde soruşturulan şirketlere dahil olmuştu. Ancak Binance Markets Limited da kurum tarafından resmi izin alabilmişti. Birçok kripto para borsasının kepenk indirdiği Birleşik Krallık’ta, dünyanın en büyük türev borsalarından biri olan ByBit de kapılarını Mart ayında kapatmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl