Fed, anında ödeme sistemi için tarih açıkladı: Temmuz 2023

ABD Merkez Bankası FedNow adlı anlık ödeme hizmetini Mayıs ve Temmuz 2023 tarihleri arasında piyasaya sürme yolunda hızla ilerliyor.

ABD Merkez Bankası’nın mevduat kuruluşlarına yönelik bir ödeme hizmeti olan FedNow, aynı zamanda bir merkez bankası dijital para birimi ya da CBDC oluşturulması ihtiyacını da potansiyel olarak ortadan kaldırıyor.

FedNow hizmetinin ekonomi genelinde günlük ödemelerin yapılış şeklini değiştireceğini belirten Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard, herhangi bir zamanda anında ödeme yapılabileceğini, fonların diğer ödemeleri yapmak ya da nakit akışını verimli bir şekilde yönetmek için alıcılar tarafından hemen kullanılabilir hale geleceğini söyledi.

Sınırlı sayıda banka ve kurumla test ediliyor

Fed, bu sistemi sınırlı sayıda banka ve kurumla test ediyor. Ancak Brainard, finansal kurumları, hizmet sağlayıcıları ve yazılım şirketlerini, sistemin önümüzdeki baharda sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için FedNow hizmetine hemen sahip çıkmaya çağırdı.

Fed Başkanı Michelle Bowman, FedNow’un Federal Rezerv tarafından çıkarılan bir dijital dolarla aynı faydaların çoğunu sağlayabileceğini söylerken, üst düzey yönetim yetkilileri de FedNow’u CBDC’ye alternatif olarak işaret etti. Fed, CBDC üzerine bir çalışma yayımladı ancak ABD’nin bunu benimseyip benimsememesi konusunda bir henüz karar vermedi.

Yetkililer, FedNow’un piyasaya sürülmesinden sonra bir CBDC’nin hangi ihtiyaçları karşılayabileceğini de düşünüyor.

Cowen analisti Jaret Seiberg, FedNow’un token’ları dönüştürmeye gerek kalmadan sabit coin ödemelerinin maliyetini azaltıp ödeme hızı sağlayacağını bildirdi. Seiberg ayrıca, FedNow’un sabit coinlerle ilgili kaygıları gidermede yardımcı olabileceğini belirtti.

FedNow sisteminin hayata geçirilmesi, back-office süreçlerinin iyileştirilmesini, muhasebe prosedürlerinin yedi iş günüyle bağdaşacak şekilde değerlendirilmesini, likidite sağlayıcılarının ayarlanmasını ve müşterilerle arayüz oluşturmak için yeni teknolojinin devreye sokulmasını içerecek.

Amerikalılar maaş çeklerini beklemek zorunda kalmayacak

Fed, fonların hemen kullanılabilir hale getirilmesinin, geç ödeme harçlarından kaçınarak maaş çekiyle yaşayan Amerikalılara veya nakit akışı kısıtlamaları olan küçük işletmelere yardımcı olacağını savunuyor.

Analistler, FedNow’un tüketicilerin çekin ödenmesini beklemek zorunda kalmayacağı için maaş günü kredilerine olan talebi de azaltabileceğini söylüyor. İşletmeler açısından da tedarikçilere zamanında ödeme yapmanın avantaj sağlayacağı belirtiliyor.

FedNow sisteminin, hükümetin Amerikalılara acil yardım ödemelerini daha hızlı bir şekilde iletebileceği ve pandemi sırasında olduğu gibi vatandaşların çek beklemesini önleyeceği söyleniyor.

Finansal düzenleyiciler de sistemsel riski azaltacağı için ödemelerin daha hızlı yapılmasını istiyor. Finansal kriz sırasında bankaların, diğer bankaların gün içerisindeki kredilerini ödeyeceklerine güvensizliği nedeniyle finansal sistemin kapanmasından endişe ediliyordu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl